Vlivem teplého léta přišla letos sklizeň obilí dříve, než mladí motáci opouštějí hnízdo. Šanci na úspěšné vyvedení mají tedy jen ta hnízda, která jsou včas nalezená a označená tak, aby se kombajny dokázaly místu s hnízdem vyhnout.
Pestře vybarvený samec motáka lužního je ozdobou naší zemědělské krajiny. V posledních letech u nás přibývá hnízdících párů, ale na Havlíčkobrodku se stále jedná o velmi vzácný druh.
Samice motáka lužního má méně nápadné zbarvení, což je důležité zejména při sezení na snůšce. Ta naše byla již okroužkovaná, podle čehož jsme poznali, že se jedná o sedmiletou samici, která byla jako mládě označena v roce 2011 na Třebíčsku u Želetavy. (foto V. Hlaváč)
Moták lužní většinou hnízdí v polích, kde jsou jeho hnízda ohrožována zemědělskými pracemi. Díky včasnému nálezu hnízda se čtyřmi mláďaty se podařilo zajistit jeho ochranu, ale tentokrát to nebylo vůbec jednoduché. (foto V. Hlaváč)
Na Vysočině se většinou používají dřevěné oplůtky vyplněné pletivem, které jednak označují zemědělcům hnízdo, aby se mu vyhnuli při žních, a jednak chrání hnízdo před savčími predátory. Tentokrát však samice oplůtek nepřijala a odmítala se vrátit na hnízdo krmit mláďata. (foto V. Hlaváč)
Samci oplůtek nevadil, sedal přímo na něj i slétal k hnízdu. Samec donáší potravu, ale mláďata krmí pouze samice. Pokud by se samice nevrátila k hnízdu, mláďata by nepřežila. (foto V. Hlaváč)
Dřevěný oplůtek jsme proto vyměnili pouze za pletivo, které není tak nápadné. To samici již nevadilo a opět pokračovala v krmení mláďat. Samotné pletivo však hnízdo neuchrání například před divokými prasaty. Zde napomohl vstřícný postoj zemědělců, kteří přislíbili odložit sklizeň alespoň o pár dní. Než mláďata dospějí do plné vzletnosti, ještě chvíli potrvá, tak jim držme palce. (foto Z. Karafiát)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva