ČEZ Distribuce úspěšně dokončila smart grid projekt INTERFLEX

22.03.2020 13:00 | Zprávy

Zástupci projektu INTERFLEX prezentovali výsledky na závěrečném setkání konsorcia v Paříži a následně i na finálním jednání se zástupkyní Evropské komise v Bruselu letos v únoru. Projekt INTERFLEX byl zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí a byl dokončen v únoru 2020. Prokázal mimo jiné zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení i elektromobilů do distribuční soustavy.

ČEZ Distribuce úspěšně dokončila smart grid projekt INTERFLEX
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Společnost ČEZ Distribuce již téměř deset let testuje a nasazuje nové technologie a prvky tzv. chytrých sítí v rámci pilotních a realizačních projektů. V souvislosti s celkovou digitalizací energetických sítí hodlá ročně investovat řádově miliardy korun do aplikací automatizace, řízení, monitoringu, měření a zpracování dat. Příkladem špičkové spolupráce je dokončení evropského projektu InterFlex, který v případě českého demonstračního balíčku prokázal zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení a elektromobilů do distribuční soustavy.

„V našem demonstračním projektu jsme dosáhli významného navýšení možnosti připojovat decentrální (obnovitelné zdroje) v řádu vyšších desítek procent oproti stávajícímu stavu, a to na napěťových hladinách nízkého i vysokého napětí. Výstupy a zkušenosti z projektu přenášíme do každodenní praxe s cílem umožnit splnění rostoucích požadavků zákazníků na připojování nových výroben. V rámci projektu jsme také vybudovali základ dobíjecí infrastruktury pro elektromobily, kterou ČEZ Distribuce využívá nejen pro testování vlivu dobíjení na distribuční soustavu ale i pro dobíjení svých firemních vozidel. Pozitivní výsledky projektu by nebyly možné bez aktivního zapojení všech kolegů a také partnerů, kterým patří veliké díky,“ říká projektový manažer demonstračního balíčku vedeného společností ČEZ Distribuce Stanislav Hes.

Společnost ČEZ Distribuce v rámci projektu a v reálném provozu úspěšně otestovala chytré autonomní funkce fotovoltaických střídačů, regulaci napětí pomocí jalového výkonu u velkých výroben elektrické energie připojených do hladiny vn, dálkové i autonomní řízení u dobíjecích stanic pro elektromobily a malé akumulační systémy elektrické energie umístěné v domácnostech. Získané poznatky tvořily vstupy do obecných pracovních balíčků a zajistily tak jejich posouzení z pohledu nákladů a přínosů pro možné budoucí nasazení na celoevropské úrovni.

Finální výsledky celého evropského projektu a všech demonstračních projektů z jednotlivých zemí byly prezentovány na Closing event v Paříži koncem listopadu 2019. Projekt dále úspěšně prošel vyhodnocením ze strany zástupců Evropské komise na jednání v Bruselu v únoru 2020.

Partnery demonstračního projektu vedeného společností ČEZ Distribuce (WP6) byly Austrian Institute of Technology, ČEZ Solární, Fronius, Schneider Electric a Siemens.

Výstupy projektu včetně zpráv jsou veřejně k dispozici na www stránkách projektu (ZDE - sekce Results/Deliverables) nebo také na stránkách ČEZ Distribuce (ZDE).

Projektu INTERFLEX vedeného společností Enedis se účastnilo pět provozovatelů distribučních soustav (Avacon [DE], ČEZ Distribuce [CZ], Enedis [FR], Enexis [NL], EON [SE]) společně s dodavateli, obchodníky s elektrickou energií a výzkumnými organizacemi tvořili dvacetičlenné projektové konsorcium. InterFlex sestával z celkem devíti pracovních balíčků: pět demonstračních projektů (každý vedl jeden z účastnících se provozovatelů distribuční soustavy) a čtyři obecné pracovní balíčky (Management, Technická specifikace, Analýza využitelnosti, Publicita).

Horizont 2020 – rámcový program EU pro výzkum a inovace“ (H2020, Horizon2020), jak zní celý název programu, je největším a nejvýznamnějším programem EU financujícím výzkumné, vývojové, demonstrační i inovační projekty na evropské úrovni. H2020 se zaměřuje na větší podporu inovací, klade důraz na propojení výzkumu a inovací v návaznosti na trh a na vytváření podnikatelských příležitostí.

energetika

Projekt INTERFLEX byl podpořen z tématu LCE-2-2016 (Demonstration of smart grid, storage and system integration technologies with increasing share of renewables: distribution system), jedná se o téma zaměřené na výzkum a testování chytrých distribučních sítí, akumulace a integraci systémových technologií v prostředí zvyšujícího se podílu obnovitelných zdrojů energie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Horská střediska udržela ceny skipasů na loňské úrovni a jsou připravena čelit výzvám počasí

16:13 CzechTourism: Horská střediska udržela ceny skipasů na loňské úrovni a jsou připravena čelit výzvám počasí

Návštěvníci českých hor se mohou i letos těšit na řadu novinek, přičemž ceny skipasů se podařilo udr…