ČRo: Den s Richardem Wagnerem na stanici Vltava

21.05.2013 12:50 | Zprávy

Ve středu 22. května věnuje stanice Vltava své vysílání dvoustému výročí narození skladatele Richarda Wagnera.

ČRo: Den s Richardem Wagnerem na stanici Vltava
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

 

Během celodenního programu nazvaného „Den s Richardem Wagnerem“ připomene tohoto kultovního i kontroverzního tvůrce nejen tím nejlepším z jeho tvorby, ale také formou živých reportážních vstupů z Wagnerova rodiště Lipska, z tamních oslav tohoto významného výročí.

Stanice Vltava přinese v pořadech Rondo, Matiné, Hudební galerie, Slovo o hudbě a v dalších časech během dne Wagnerovu hudbu, ale také hudbu jeho doby. Na večer je pak připraveno v pořadu Akademie zamyšlení nad letošní ostravskou inscenací jeho opery Lohengrin, nad fenoménem Bayreuth a dalšími tématy.

„Richard Wagner je umělcem do určité míry problémovým,“ říká vedoucí Redakce vážné hudby na stanici Vltava Petr Veber. „Jeho výsostně romantická hudba mnohé posluchače a operní nadšence fascinuje, ale jeho osobnost a postoje lidi názorově spíše polarizuje. Bylo tomu tak už za jeho života – a je tomu tak dodnes. A nejde zdaleka jen o jeho protižidovské názory,“ doplňuje Petr Veber.

Spíše než komplikovaný zpívaný básnický text, vnímají wagneriáni primárně hudbu, která ho nese, a nechávají se unášet pověstnými nekonečnými melodiemi a opojným kouzlem jeho symfonismu. Ve wagnerovské interpretaci není malých cílů. Wagnerova hudba, koncipovaná ve velkých plochách a protkaná příznačnými motivy, dodává světu jeho oper na tajemnosti a výlučnosti. A platí to nejen o tetralogii Prsten Nibelungův, nevídaném podobenství o lidstvu, ale také o vizionářské a opojné opeře Tristan a Isolda i o většině dalších z jeho jevištních děl.

Stanice Vltava do vysílání přenese i atmosféru Wagnerova rodiště, které letošní jubileum slaví velkoryse. Během Dne s Richardem Wagnerem se ve vysílání třikrát přihlásí živě z Lipska Zita Senková, někdejší zpravodajka Českého rozhlasu v Německu.

Richard Wagner

Skladatel, dirigent, básník, myslitel a vizionář Richard Wagner (1813-1883), nazývaný někdy nejněmečtějším ze všech Němců, přišel s vlastní novou koncepcí hudebního dramatu; zanechal tedy mimořádnou a trvalou stopu především ve vývoji hudebně-dramatického umění, je hlavním reformátorem opery v 19. století. Jeho třináct jevištních děl z let 1833 až 1882 vznikalo na vlastní libreta a v představě o jednotě básnického slova, hudby, scény a herectví.  

Festival v Bayreuthu

Podle návrhů skladatele bylo v Bayreuthu v letech 1872–75 postaveno divadlo, které od počátku dodnes slouží výlučně pro účely letních Hudebních slavností věnovaných provádění oper Richarda Wagnera. Je považováno za jedno z operních divadel s nejlepší akustikou na světě. I sám festival v Bayreuthu má jedinečnou auru jako žádný jiný na světě.

09.00  Rondo – Komplet 10 nejhranějších Wagnerových oper
10.16  Matiné s Richardem Wagnerem – úryvky z Prstenu Nibelungova
14.50  Richard Wagner v Lipsku
17.00  Slovo o hudbě – Umlčené hlasy
20.00  Akademie – Rytíř Lohengrin, Fenomén Bayreuth a další témata 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

16:33 Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

Evropská unie při tvorbě klimatické politiky musí brát v úvahu celosvětové dopady svých opatření. Př…