Konopí by se mělo pro léčebné účely začít dovážet v průběhu září do Česka. V lékárnách by mělo být k mání o měsíc později. Tisíce nemocných na léky z konopí čekají již od dubna, kdy vešel zákon v platnost. Je však možné, že užívání zastaví i sami lékaři tím, že jej odmítnou předepisovat kvůli nedostatku zkušeností a nedůvěře ke konopí jako léku. Od příštího dubna by se rovněž mohly otevřít dveře v podobě možnosti pro české farmáře a podnikatele rostlinu pěstovat. Bude totiž legální konopí pro léčebné účely pěstovat v tuzemsku. Výhledově by to mohla být dobrá obchodní příležitost, jak je tomu ve světě. Například ostravská firma Carun Pharmacy se na získání licence a pěstování už aktivně chystá. Její záměr není jen čistě obchodní. Již delší dobu se snaží vrátit konopí lidem a zrušit auru nebezpečné rostliny.
Novela zákona ze začátku roku prozatím dovoluje dovážet konopí ze zahraničí, od příštího roku se však o rostliny budou moci postarat i čeští pěstitelé. Ne však kdokoli. Výsadu dostane jen pár společností či organizací, kterým udělí licenci Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Máme předjednané agropěstitele a řešíme další nezbytné procesy. Nebude pro nás problém seriózně pěstovat konopí pro zdravotní účely přímo v České republice,“ vyjádřil se kupříkladu jednatel firmy Jiří Stabla a zakladatel kosmetické značky Carun.
Proces vedoucí ke skutečnému objevení se konopí na pultech lékáren je však stále běh na dlouhou trať s mnoha úskalími. Stále to vypadá jen jako business pro vyvolené. Nemocní lidé zatím trpí kvůli tomu, že je rostlina, která byla tisíce let používaná jako lék, zatížena velkou změtí obstrukcí. Podle nově vytvořených požadavků musí každý uchazeč prokázat, že je schopný rostlinu konopí vypěstovat a zároveň ochránit před zloději a možným zneužitím.
Zhruba letos v srpnu by mělo ministerstvo zdravotnictví dokončit prováděcí vyhlášku, která zpřesňuje diagnózy pacientů, jimž by se léčivo mohlo předepisovat. Platit by měla od 1. září. Poté, až nějaká firma ve správním řízení obdrží dovozní povolení a bude platit vyhláška, bude teprve vytvořeno legislativní prostředí k tomu, aby se od září mohlo dovážet. Zatím se uvažuje o Nizozemí.
V dubnu příštího roku by se měl odstartovat proces směřující k pěstování konopí i v tuzemsku. Stabla upozorňuje, že už samotná doprava konopí z ciziny je zbytečně nákladná a výroba v Česku tak leccos vyřeší. „Konopí můžeme pěstovat levněji a sami, jak jsem již několikrát zdůraznil," opakuje Jiří Stabla. Problémem pro mnohé pacienty bude mít i fakt, že na léky z konopí se nebude vztahovat příspěvek od pojišťoven, což jejich použití zdražuje a mnoho lidí na to zkrátka nebude mít peníze. Povolených 30 gramů na měsíc mnohým rovněž nebude stačit. Vyplývá to z dosavadní praxe i zahraničních příkladů.
Obava z vyhlášky ušité na míru
Přestože je konopí u nás legální již od dubna, povoluje legislativa zatím pouze dovoz. A to konkrétně z Nizozemska. I s tím, jsou však problémy. Neexistují zatím prováděcí vyhlášky pro tolik potřebný elektronický registr. Navíc je vše napsané tak, aby hrálo do karet jediné firmě z Nizozemska, která nabízí gram za slíbených 200 Kč. Vyhláška je špatně napsaná jak po odborné stránce, tak i obchodní a je v rozporu s antimonopolním zákonem. Pro pacienty nemůže být dostatečná ani maximální dávka 30 gramů konopí na měsíc. Podle Jiřího Stably potřebují léčivé látky daleko více a to je finančně zruinuje. „Nesmyslné je i zákaz používání pro pacienty mladší 18 let bez ohledu na diagnózu a posouzení individuálního stavu. Při pečlivém lékařském posouzení není riziko poškození zdraví dítěte,“ míní Jiří Stabla.
Pozitivní zdravotní účinky
Už teď je možné koupit třeba konopné mýdlo nebo kosmetiku, první zdravotnický prostředek – mast Carun. V těch je obsažen konopný olej, který neobsahuje psychotropní látky, v těch lepších produktech se objevuje i výtažek z celých rostlin konopí. Jakmile člověk použije marihuanu nebo hašiš, což je pryskyřice z květů, může jej používat buď zevně, nebo vnitřně. Zevně se používá na kožní nemoci, jako je například lupenka, atopický ekzém a další kožní nedostatky, rovněž při léčbě kloubních nemocí. Kouření pomáhá lidem s nemocemi centrální nervové soustavy, jako je Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a mnoho dalších.
Proč konopí léčí?
Konopí obsahuje stovky účinných látek, tzv. cannabinoidů. V lékařství jsou z nich známé pozitivní účinky psychoaktivní látky THC a také CBD. V lékárnách by se měly objevit podle současné vyhlášky čtyři druhy konopí s odlišnou výší těchto účinných látek. Ačkoli si to drtivá většina lékařů nemyslí, o léčbu konopí je mezi veřejností velký zájem. Nejen proto, že se možná jedná o módní záležitost, ale hlavně proto, že mnozí lidé mají s léčbou své zkušenosti, ač zatím ilegální.
Obava ze schizofrenie hrozí jen u labilních lidí
Je známo, že konopné přípravky pomáhají proti chronickým bolestem, křečím či nechutenství například u roztroušené sklerózy. Přitom pacienti s roztroušenou sklerózou příliš pochopení v nemocnicích v Česku nemají, žije jich u nás kolem 18 tisíc. Jen třetině z nich je umožněna včasná léčba. Již dnes jim pomáhá podpořit dlouhodobou paměť a pozitivně působit proti skleróze konzumace konopných semínek.
Podle některých odborníků může kouření marihuany s vysokým obsahem THC zvýšit riziko onemocnění schizofrenií. Trpí na to však jen lidé, kteří mají vrozené předpoklady a těch, kteří konopí užívají pro požitek u takzvaného rekreačního užívání. Pokud by konopí předepisovaly lékaři, riziko je velmi nízké.
Problém? Kritičtí lékaři
Nakonec však stejně o osudu konopí v naší republice nejspíše rozhodnou především lékaři. Ke konopí jako léčivu se totiž tuzemští lékaři stavějí i přes důkazy o jeho pozitivních účincích pro nemocné kriticky. Podle Jiřího Stably je tak nyní pouze na samotných lidech, zda budou po svých lékařích medikamenty z konopí aktivně vyžadovat a sami vyvinou tlak na lékárny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva