Čeští průmyslníci vyzvali k zastavení podpory OZE od roku 2014
25.05.2013 14:00 | Zprávy
Čelní představitelé českého průmyslu žádají, aby nejpozději do 30. 6. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) připravily všechny legislativní kroky pro zastavení provozní podpory obnovitelných zdrojů energií (OZE) od počátku roku 2014.
reklama
Dále je nutné administrativně připravit vše potřebné ke snížení poplatku na OZE po notifikaci zákona o Podpoře obnovitelných zdrojů ze strany Evropské komise (EK). Na jednání v Ostravě – Vítkovicích se na tom shodly téměř tři desítky zástupců průmyslových firem.
Na základě mnohahodinového jednání vyzvali k podpoře snížení poplatku na OZE celou tripartitu včetně odborů. To proto, že polovina firem už nyní hradí poplatky ze ztráty, nikoli ze zisku, a hrozí, že podniky zahájí rozsáhlé propouštění. Již dříve přestaly investovat, dnes snižují nákup služeb a subdodávek, což dále blokuje oživení české ekonomiky.
Za současného poklesu ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti nemůže průmysl dále tolerovat stále rostoucí výběr různých druhů poplatků. „Chceme, aby se poplatky okamžitě zafixovaly a od roku 2014 se začaly snižovat,“ řekl šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík.
Po úspěšném schválení zákona o podpoře OZE ze strany Evropské komise musí podle něj následovat vládou slíbené snížení poplatku na obnovitelné zdroje pro průmysl. „Je nutné, abychom všichni společně podpořili tuto snahu Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu, protože jinak je pozice českého průmyslu existenčně ohrožena. Klesá konkurenceschopnost a víme, že potíže firem, které trápí vysoká míra odvodů, znamenají jednoznačný pokles zaměstnanosti,“ upozorňuje Jan Světlík.
V ČR je cena elektřiny pro průmyslové odběratele kvůli OZE jedna z nejvyšších v Evropě. Průmysl odvádí na podporu OZE v průměru 29 % zisku před zdaněním. V energeticky náročných odvětvích je tento ukazatel mnohem horší: hutnictví 50%, chemie 56%, sklárny 62% a papírenství 63%. Podle oficiálních údajů (RES STUDY IFEC Europe) platí srovnatelné průmyslové podniky ve Francii 5x méně a v Německu dokonce 34x méně než v ČR, při velkých odběrech (1000 GWh/rok) pak ve Francii 31x méně.
Jednání, které se konalo v závěru minulého týdne, byli přítomni předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Šolc, kteří diskutovali s největšími odběrateli elektřiny v České republice, zástupci oborových svazů a sdružení i špičkových průmyslových podniků, jako jsou například VÍTKOVICE, OKD, EVRAZ VÍTKOVICE STEEL, Třinecké železárny, Unipetrol, ŽĎAS, Lovochemie, Linde Gas a mnoho dalších.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Četla jsem váš článek a nechápu, jak je možné, že jsou na tom Slováci líp? Co a kdo tedy dělá u nás špatně? Přijde mi, že je to vina i této vlády nebo snad ne?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.