FLUKE: Osvědčené postupy údržby spoří elektrickou energii

19.05.2013 10:00 | Zprávy

Získané prostředky lze investovat do rozvoje a nových technologií.

FLUKE: Osvědčené postupy údržby spoří elektrickou energii
Foto: Fluke
Popisek: Společnost Fluke Corporation

 

 

S hospodářským poklesem, mnoho servisních manažerů čelí velmi těsnému rozpočtu na provoz a údržbu. Naštěstí, mnoho továren/budov/provozů si sedí na řadě příležitostí k úsporám energie, které mohou zachránit desítky tisíc korun ročně při relativně malé kapitálové investici.

Pokud kapitálové výdaje, například pro nákup nových ventilačních a klimatizačních jednotek (HVAC), byly zmraženy nebo zrušeny, jedním ze způsobů pro jejich uvolnění je vylepšit nastavení stávajících HVAC zařízení a systémů pro jejich ekonomičtější provoz. Při následování osvědčených postupů údržby lze zvýšit provozní účinnost, čímž se sníží spotřeba energie. Kumulativní úspory nákladů na energii pak lze doplnit do souhrnného rozpočtu na údržbu a rozvoj. Zatímco HVAC systémy se značně liší, pokud jde o zařízení a provozní charakteristiky, níže uvedený seznam kroků platí obecně pro většinu hlavních typů zařízení a oblastí, kde dochází k únikům energie.

Parní systémy:

? Kontrola izolace: Uvolněné nebo chybějící izolace stojí tisíce korun dodatečných nákladů na pohonné hmoty v době topné sezony. Pomocí termokamery lze kontrolovat systém izolací a identifikovat nedostatky.

? Kontrola odlučovačů: Odlučovače (separátory vlhkosti) odstraňují kondenzát z páry a celého vedení. V případě, že se odlučovač nepodaří otevřít, je cenná pára ztracena. Pro zjištění chybné funkce odlučovače použijte bezkontaktní termokameru, infračervený teploměr nebo kontaktní teploměr pro porovnání teploty odlučovače s potrubím na jeho obou stranách. Termografické a infračervené teploměry jsou výhodnější pro odlučovače umístěné na nevhodných místech. Normální teplotní rozdíl páry napříč odlučovačem je přibližně 10-11° C.

? Zkontrolujte teplotu vzduchu v kotelně: Správné spalování vyžaduje, aby i teplota spalovaného vzduchu byla ve správných mezích. Použijte digitální teploměr určený k měření teploty okolního vzduchu a zvažte kontrolu hladiny oxidu uhelnatého v kotelně, aby zároveň byla zajištěna bezpečnost.

? Ostatní: Kromě kroků učiněných výše, zkontrolujte také teplotu napájecí vody, teplotu ohřívače topného oleje a další, jako jsou například maziva. Tyto kontroly mohou nejen šetřit energii, ale šetří také náklady vznikající v důsledku oprav zařízení nebo selhání.

Chladicí systémy:

? Kontrola elektřiny: Zkontrolujte napětí a proud kompresoru, abyste zjistili, že motor pracuje v doporučených mezích dané výrobcem.

? Kontrola teploty: Zkontrolujte teplotu vstupního a výstupního vzduchu a teplotu vody na tepelném výměníku pro ověření, že pracuje na své nejúčinnější úrovni. Teplota chlazené vody pro většinu systémů s chlazenou vodou by měla být mezi 5,5° až 6,6° C.

? Kontrola tlaku: Využijte digitální multimetr s doplňkem pro měření tlaku k zjištění vstupního a výstupního tlaku obalu a trubek tepelných výměníků, aby se zjistilo jejich případně znečištění. Znečištění má za následek nižší přenos tepla a vyšší spotřebu energie na kompresoru. Pokles tlaku ve výměníku tepla (Delta P) může být kdekoli od 34 kPa do 172 kPa a liší se podle výrobce. Zkontrolujte tlak chladiva a čerpadla pro zjištění, zda zařízení pracuje v požadovaných úrovních.

? Kontrola chladicích věží: Pro fungování chladících zařízení v jejich nejúčinnějších úrovních musí chladící věže pracovat správně. Vzhledem k tomu, že chladící věže vydávají teplo do atmosféry určitou rychlostí, použijte teploměr a vlhkoměr k měření venkovní teploty a vlhkosti vzduchu pro následnou analýzu fungování chladicí věže. Také změřte teplotu kondenzované vody dodávané do chladiče. Běžná hodnota je cca 30° C.

Ventilační systémy:

?Kontrola elektřiny: Změřte napětí a proud motoru ventilátoru a porovnejte ho s údaji uvedenými na typovém štítku.

? Kontrola teploty: Zkontrolujte následující hodnoty u ventilačních jednotek:

• Venkovní teplotu vzduchu

• Smíšenou teplotu vzduchu

• Teplotu zpětného vzduchu

• Teplotu odpadního vzduchu a teplotu přiváděného vzduchu

• Teplotu vzduchu na topných a chladících spirálách

• Prostorové teplotní senzory

• Ekonomizéry a související klapky

• Teplotu mokrého teploměru nebo senzory relativní vlhkosti (RH)

Zajistěte odečty pomocí ručního teploměru a porovnejte je s hodnotami uváděnými řídícím systémem pro zajištění přesnosti. Kalibrace čidel by měla být nedílnou součástí všech programů údržby.

? Kontrola tlaku vzduchu: Zkontrolujte pokles tlaku na filtrech za účelem zajištění dostatečného proudění vzduchu. Nadměrný pokles tlaku způsobí vyšší než normální spotřebu energie. Měření poklesu tlaku vzduchu vytápěcích a chladících spirál odpoví na to, zda spirály nejsou znečištěné.

Změřte vstupní a výstupní teploty vzduchu pro zajištění správné teplotní diference, tedy předepsaného růstu nebo poklesu.

Systém osvětlení:

?Kontrola elektřiny: Aplikování termografie v oblasti osvětlení se zaměřuje na kontrolu zátěže a teplotu kontaktů spínačů. Podívejte se na horká místa a pro vyhodnocení je porovnejte se základními hodnotami nebo teplotami z dřívějších měření.

? Úroveň osvětlení: použijte luxmetr pro měření úrovně světelného toku. Pokud to situace dovoluje, můžete snížit hladinu osvětlení v souladu s průmyslovými standardy. Zvláště zvažte snížení osvětlení v průběhu období, kdy je k dispozici více přirozeného světla, například v letních měsících.

? Provozní kontroly: Proveďte záznam úrovní osvětlení v době, kdy budova nebo továrna není provozně využívána. To vám pomůže identifikovat oblasti, kde jsou světla neúmyslně nebo zbytečně zapnutá.

Automatizované systémy budov:

? Kontrola spotřeby energie: Použijte analyzátor kvality el. energie pro vyhodnocení napětí, proudu a spotřebu energie (kWh) vašich budov. Pokud je to možné, zaznamenávejte spotřebu energie v průběhu času na konkrétních el. obvodech, na konkrétních zařízeních a vybraných oblastí. Porovnejte svojí hodinovou spotřebu se strukturou poplatků dodavatele el. energie a upravte způsoby využívání mimo doby vysokého tarifu. Také zkontrolujte napětí zdrojů pro napájení řídicích systémů pro zajištění jejich řádného provozu. Mohou být kontrolovány i hodnoty řídící komunikační sběrnice s cílem zajistit integritu komunikačního kabelového vedení.

? Řídicí systém: Zkontrolujte všechny senzory a teploměry pro přesná kalibrovaná měření. Obdobně zkontrolujte pohony ventilů a klapek. Problémy s pohony mohou způsobit vyšší než normální využívání vytápění a chlazení, a tím i zvýšené účty za energie. Napětí výstupu pohonu a aktuální signály lze zkontrolovat pomocí běžného digitálního multimetru.

? Provozní kontroly: Zaznamenávejte teplotu vzduchu v průběhu času, v době obsazení budovy osobami i mimo ní, pro identifikaci oblastí, které zůstaly v nesprávném režimu teploty v noci nebo o víkendech. Tak opět dochází k plýtvání energií.

? Kontrola požadovaných hodnot: Zkontrolujte přesnost nastavení všech požadovaných hodnot teplot, tlaku a vlhkosti v řídícím systému, a to za pomoci záznamu těchto hodnot v průběhu času. Nepřesnost při nastavování hodnot může za ztrátu až 1 % energie v závislosti na stupni chyby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

16:33 Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

Evropská unie při tvorbě klimatické politiky musí brát v úvahu celosvětové dopady svých opatření. Př…