Zvuky hracích strojků se rozezní v 10 hod. na Kampě u Karlova mostu, v 14 hod. v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v 19 hod. v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.
Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Na Kampě si v 10 hod. kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a vyzkoušet si, jaké to je hrát na tento mechanický nástroj. V kostele sv. Mikuláše zazní od 14 hod. tóny klasických skladeb. Festival v 19 hod. ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje tzv. pianoly.
Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.
III. ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů – Liberecký flašinetář (10. – 12. srpna), Pekařovská pouť (13. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (15. – 16. srpna 2016).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva