Greenpeace: MŽP rozhodlo, že je Pardubický kraj podjatý, když nechce výjimku pro elektrárnu Opatovice

10.03.2021 14:21 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že úředníci Pardubického kraje jsou ve vztahu k uhelné elektrárně Opatovice podjatí. Řízení o výjimce z nových emisních limitů se proto přesune na Krajský úřad Kraje Vysočina. Provozovatel elektrárny žádá o možnost vypouštět nadlimitní množství rtuti a oxidů dusíku.

Greenpeace: MŽP rozhodlo, že je Pardubický kraj podjatý, když nechce výjimku pro elektrárnu Opatovice
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Zastupitelstvo Pardubického kraje v prosinci minulého roku schválilo usnesení, v němž nedoporučilo udělení výjimky pro elektrárnu Opatovice. Podle ministerstva samo vyjádření zastupitelů stav podjatosti nezpůsobilo, proto ministerstvo nejdříve námitku podjatosti ze strany kraje odmítlo. Ovšem když se vyjádřil proti výjimce pro Opatovice i hejtman Martin Netolický a zástupcem kraje v řízení proti udělení výjimky se stal jeden z krajských úředníků, ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodnutí svého resortu během řízení o rozkladu přehodnotil.

O výjimku z nových emisních limitů ve stejném kraji v současné době usiluje i uhelná elektrárna Chvaletice. I v tomto případě Ministerstvo životního prostředí shledalo, že jsou úředníci ve stavu systémové podjatosti, výjimku pak elektrárně udělili úředníci Olomouckého kraje. (1) Nyní se čeká na rozhodnutí ministerstva, protože se ekologické organizace a obec Veltruby proti rozhodnutí kraje odvolaly. (2)

Zastupitelé Pirátů minulý týden navrhli, aby se zastupitelstvo Pardubického kraje stejně jako v případě žádosti o výjimku pro elektrárnu Opatovice vyjádřilo i proti udělení výjimky pro elektrárnu Chvaletice. Většina zastupitelů však tento návrh nepodpořila. (3)

Jan Rovenský z Greenpeace říká: “Je paradoxní, že v případě Opatovic, které jsou hlavním zdrojem tepla pro Pardubice, je kraj tak přísný. Podobně kategorické rozhodnutí totiž neučinil ve věci chvaletické elektrárny, která je mnohem významnějším znečišťovatelem ovzduší.”

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA říká: “Již druhou elektrárnu nemohou úředníci z Pardubického kraje posuzovat kvůli podjatosti. Bude zajímavé sledovat, jak rozhodne Ministerstvo životního prostředí o stejné otázce v případě Ústeckého krajského úřadu a elektrárny Počerady, kde firmy jejího majitele několikanásobně navýšily finanční dary pro kraj zrovna v době, kdy vedení elektrárny začalo usilovat o výjimky.”

Poznámky:
1) ZDE
2) ZDE
3) ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Návrat koniklece. U Prahy bylo vysazeno sto vzácných rostlin

13:44 AOPK ČR: Návrat koniklece. U Prahy bylo vysazeno sto vzácných rostlin

Koniklec otevřený – květina s něžnými modrofialovými květy, která rozkvétá brzy na jaře, dostává dík…