Greenpeace: Nad dolem zavlál dlouhý transparent. Tisíce lidí v nejistotě, domovy na oltář těžby

12.05.2016 8:35 | Zprávy

EPH koupí německé uhlí i s odporem veřejnosti. Probíhá týden protestů, nad dolem zavlál dlouhý transparent.

Greenpeace: Nad dolem zavlál dlouhý transparent. Tisíce lidí v nejistotě, domovy na oltář těžby
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Aktivisté Greenpeace včera po celý den protestovali proti švédské firmě Vattenfall a jejímu hnědouhelnému dolu Welzow-Süd. Nad lomem mezi komíny bývalé sklárny v Haidemühlu vyvěsili lezci sto metrů dlouhý transparent, který v překladu říká "Nechte uhlí v zemi". Kvůli silnému větru se jim to podařilo až ve večerních hodinách. Jejich akce předchází klimatickému táboru v nedaleké Proschimi, na který se sjedou tisíce lidí z Německa i z dalších zemí Evropy. Součástí akce budou velké protesty a přímé akce, které mají ukázat, že mezi mnohá investiční rizika hnědouhelného byznysu v Německu patří i nebývalý odpor veřejnosti.
 
Státní podnik Vattenfall  nyní požádal švédskou vládu, aby mohl prodat svou uhelnou divizi v německé Lužici české energetické společnosti EPH místo toho, aby doly a elektrárny postupně uzavíral. 
 
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
"Nejhorší na tom je, že EPH nikdy jasně neřekla, co s elektrárnami a doly v budoucnu zamýšlí. Tisíce místních lidí proto žijí v nejistotě a jejich situace připomíná anabázi obyvatel Horního Jiřetína. V případě, že se budou doly rozšiřovat, jejich domovy budou obětovány na oltář těžby." 
 
Ekologové i obyvatelé regionu vyzývají švédskou vládu, aby zastavila prodej hnědouhelných dolů a elektráren a postupně začala energetiku založenou na spalování fosilních paliv utlumovat.
 
Niklas Schinerl, expert na energetiku Greenpeace Německo, řekl:
"Hnědé uhlí musí zůstat v zemi. Abychom zajistili téměř osmi tisícovkám horníkům z Lužice dlouhodobou perspektivu a jistotu, měla by vzniknout nadace, která zprostředkuje společensky odpovědný útlum těžby a zaměří se na strukturální změny a tvorbu pracovních míst v regionu. Pokud chtějí Švédsko a Německo dostát svým klimatickým cílům, není už prostor pro další podporu uhelné energetiky." 

Podle analýzy Greenpeace by se měla poslední německá uhelná elektrárna uzavřít v roce 2035, pokud chce země dostát závazkům pařížské klimatické dohody . Tu podepsalo 175 zemí světa včetně Česka, aby se podařilo udržet nárůst globální teploty pod 1,5 stupněm Celsia.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Tramvaje se vrátily na trať ze Strossmayerova náměstí k Nádraží Holešovice

20:11 Pražská strojírna: Tramvaje se vrátily na trať ze Strossmayerova náměstí k Nádraží Holešovice

Rekonstrukce tramvajového trojúhelníku Výstaviště a tramvajové trati v ulici Dukelských hrdinů je do…