Do tuzemských provozů začaly rychle pronikat nové technologie a specializované výrobky, které chrání zaměstnance a zákazníky před nákazou covid-19 na pracovištích. Firmy tak reagovaly na zářijovou výzvu Hospodářské komory, která je k tomu vyzvala, aby tím snížily riziko plošného lockdownu. V provozech se objevily kromě roušek s nanovlákennou membránou třeba i rychlé automatické měřiče teploty návštěvníků firem a zaměstnanců nebo přístroje na dezinfekci průmyslových hal ozonem.
Hospodářská komora během září aktualizovala doporučení firmám ke zvýšení prevence před šířením nákazy covid-19 v provozech (naleznete ZDE). Mj. doporučila zapojit moderní technologie, přehodnotit organizaci práce, zvýšit dezinfekci provozů a nakoupit zásoby certifikovaných jednorázových ústenek, respirátorů a dezinfekce pro zaměstnance, které vystačí na překlenutí epidemie do jara 2021.
Z průběžných výsledků nového a dosud neuzavřeného šetření Hospodářské komory mezi podniky vyplynulo, že většina z nich zásobila své zaměstnance ochrannými prostředky a sanitárními pomůckami (64 %), zvýšila osvětu a podporu informovanosti zaměstnanců (49 %) a provedla změny v organizaci práce (39 %), jako je např. směnný provoz, home office nebo rozdělení zaměstnanců do týmů. Pravidelně testují své zaměstnance 4 % firem, skoro desetina firem rozšířila zaměstnanecké benefity např. o vitaminy a minerály, některé z nich i pro členy rodiny zaměstnanců.
Zároveň roste počet firem, které nově zavedly do provozoven moderní technologie. Při přepočtu na všechny zaměstnavatele moderní technologie proti covid-19 už aplikovalo více než pět tisíc podniků a jejich počty nadále porostou. Nejčastěji používají ionizátory vzduchu, speciální teploměry na měření teploty zaměstnanců a technologie na interní trasování zaměstnanců.
„To je důkaz toho, že slova odborářů o tom, že by firmy nějak bránily zaměstnancům v používání moderních technologií, jsou manipulativní. Některé z nich v případě výskytu onemocnění mezi zaměstnanci dokonce dokážou anonymně a rychle dohledat osoby, které byly na pracovišti ve styku s nakaženou osobou. Tím, že se identifikuje jen ohraničená skupina spolupracovníků, lze na ně uvalit karanténní opatření, a nemusí se tak uzavírat celé provozy. To je správná cesta, jak za použití moderní techniky alespoň částečně udržet provoz,“ pochválil firmy prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Příkladem takové technologie jsou chytré náramky C-19 PROTECTOR. „Náramky zaznamenávají vzájemnou přítomnost a sílu signálu mezi jednotlivými zařízeními. Při nedodržování sociálního odstupu okamžitě upozorní uživatele vibracemi. V případě zjištění nákazy lze anonymizovaná data převést na jména a předat je hygienikům,“ vysvětluje jednatelka společnosti Care Plus Service (člen skupiny Moore Czech Republic) Marcela Hrdá, jak technologie využívající bluetooth v praxi funguje.
Náramky se testovaly i v provozu Hospodářské komory. Díky tomu dokázala obratem vytrasovat jednoho ze zaměstnanců, který byl pozitivně testován. Technologie se představila na minipřehlídce desítky výrobků proti covid-19, kterou Hospodářská komora dnes pro novináře uspořádala v pražském Florentinu.
Mezi nimi byl i automatický měřič teploty návštěvníků firem a zaměstnanců Smart Gate od společnosti Alumil. Technologie, kterou firmy umisťují u vstupu do kanceláří nebo obchodních prostor, za pomoci 18 senzorů během jedné vteřiny provede až 300 měření a vyhodnotí konečnou tělesnou teplotu s kapacitou až 60 lidí za minutu. Podobná zařízení využívají např. krajské úřady. V Evropě tuto technologii používají mj. letiště nebo vlaková nádraží.
Zatímco firmy zavádějí nové technologie, aby udržely provoz, stát místo podobného scénáře omezuje otevírací dobu úřadů, upozorňují podnikatelé. „Krizové stavy, jako je ta současná, nám ukazují, že bez digitálních technologií bychom nebyli schopni efektivně zajistit fungování některých funkcí státu. V zavádění některých opatření pro další digitalizaci bychom proto měli být rychlejší a odvážnější,“ poznamenal prezident ICT Unie a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, který v ČR mimo jiné stál za vznikem CzechPointu nebo datových schránek.
„Když se například podíváte na to, jaké fronty vznikaly na výměnu řidičských průkazů s rizikem přenosu viru mezi lidmi, a přitom bychom už dávno řidičské průkazy nemuseli na území ČR mít u sebe, protože údaje o tom, že jsem oprávněný řidič, má policie k dispozici v evidenci řidičů, je podle mého názoru neobhajitelné, že dosud nedošlo ke změně myšlení a přístupu některých úřadů k řešení běžných životních situací,“ dodal.
Některé podniky pomáhají v boji proti covid-19 přímo státu. Do nově postavené polní nemocnice v Brně dodala více než 300 nemocničních lůžek například českoskalická rodinná firma Proma Reha. „Požadavkem státu bylo, aby zdravotníci dokázali obsloužit co nejvíce pacientů. Dodali jsme pět typů moderních lůžek, která péči o pacienta usnadňují,“ poznamenal jednatel společnosti a viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský. „Z obchodního hlediska byla jednání se státem tvrdá, ale korektní. Musím ocenit rychlost a přístup státu, jednání probíhala i o víkendu, smlouvu jsme podepisovali v jedenáct večer,“ shrnul. Firma výrobky vyváží do 70 zemí světa, a to i na velmi náročné trhy Blízkého východu.
Ukázky výrobků v provozech:
- chytrý náramek C-19 PROTECTOR pro dodržování odstupů zaměstnanců a trasování zaměstnanců v provozech (Care Plus Service, člen skupiny Moore Czech Republic)
- nemocniční lůžko, které výrobce Proma Reha dodal do polní nemocnice v Brně
- automatický měřič teploty návštěvníků firem a zaměstnanců Smart Gate od společnosti Alumil
- roušky s nanovlákennou membránou Respilon
- rychlá dezinfekce ozonem průmyslových a konferenčních prostorů, kongresových center, kin a hotelů ANNIHILATOR od ČEZ ESCO
- ochranné polomasky SC20001 od SYSCAE pro zdravotníky, záchranáře, hasiče, policisty, které jsou dodávané do firem Bosch, Škoda nebo Aisin
- GSM náramky s panickým tlačítkem pro bezpečí seniorů s aplikací od DATASYS, kterou v současnosti používá např. domov důchodců v Litoměřicích a reálně již zachránila lidský život
- mobilní aerosolová 3D dezinfekce pro vnitřní prostory Clean Cube, jedná se o švýcarského výrobce Steinemann, jehož distribuci pro ČR a Slovenskou republiku zajišťuje společnost Vexim s.r.o. se sídlem v Praze
- mobilní bezkontaktní rozprašovač nanomlhoviny Protective Cube, který eliminuje viry v dezinfikované oblasti, je ideální pro použití v kancelářích, úřadech, učebnách, jídelnách, nemocnicích, restauracích, menších provozovnách, kosmetických salonech, - továrnách, používá se při běžném provozu za přítomnosti osob
- telemedicínské řešení MEDDI app, které mj. umožňuje bezpečné spojení lékaře s pacientem přes videohovor a chat, komunikace je šifrována
- malá mobilní hygienická stanice z nerezové oceli s čerpadlem pro osobní hygienu z eshop-gastro.cz
Další výrobky ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva