„Pokud by pandemická situace na podzim se natolik zkomplikovala, že by vláda začala uvažovat o plošném testování ve firmách, měla by uplatňovat stejná pravidla jako u návratu lidí z ciziny, tedy že povinnost otestovat se bude ukládána zaměstnanci, nikoliv zaměstnavateli. Je pravděpodobné, že řada firem nabídne testování svým zaměstnancům jako zaměstnanecký benefit, nesouhlasíme ale s tím, aby testování bylo zaměstnavatelům ukládáno jako povinnost,“ prohlásil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podnikatelé mají zato, že očkování je nejlepší prevencí před lockdownem i ochranou zdravotníků, učitelů a seniorů před nákazou, proto podporují větší tlak vlády na vyšší proočkovanost obyvatelstva.
V případě, že by vláda rozhodla opět zavést plošné testování, podnikatelé a zaměstnavatelé nesouhlasí s tím, aby stát přenášel svou odpovědnost na ně. Podle Hospodářské komory rovněž nemůžou nést odpovědnost za situaci, kdy zaměstnanec odmítne test podstoupit. Rovněž apelují na ministerské úředníky, kteří mimořádná opatření sepisují, aby je připravili tak, aby byly v souladu s platnými zákony a soudy je nemusely pak rušit pro jejich nezákonnost.
Pro některé podniky je organizace testování logisticky náročná, zároveň snižuje produktivitu ve výrobě, protože je realizováno v pracovní době. Je spojeno nejen s náklady na zakoupení testovacích sad, ale i náklady personálními na testované zaměstnance a náklady administrativními. Zejména pro menší podniky jsou přímé náklady na testování velkou zátěží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.