Ten uvedenou sumu, coby peněžní příspěvek, získal od Nadace ČEZ k zajištění připravenosti kraje na řešení krizových situací. Komunikační techniku převzali dobrovolní hasiči od představitelů kraje a Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje (HZS JčK) v úterý 8. března. Je určena pro jednotky, které jsou určeny k zásahu mimo území obce, která tuto jednotku zřizuje, tedy tzv. jednotky kategorie JPO II a JPO III.
V rámci 1. etapy společného projektu „Materiálně technické vybavení Jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO)“ tak dobrovolní hasiči dostali od kraje 36 digitálních vozidlových radiostanic, 42 vozidlových a 111 ručních analogových radiostanic a 45 tabletů s navigací. Profesionální hasiči jim pak dlouhodobě zapůjčí 33 digitálních vozidlových radiostanic v celkové hodnotě 1,5 milionu korun. Uvedený projekt připravilo a realizovalo oddělení krizového řízení kraje na základě požadavků (JSDHO) za spolupráce a odborné podpory HZS JčK.
Bez spojení není velení
„Cílem projektu je zlepšit komunikaci mezi dobrovolnými hasiči a operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje při řešení mimořádných událostí nebo krizových situacích, zkrátit dobu dojezdu i komunikaci v místě zásahu,“ řekl hejtman Jiří Zimola s tím, že dobrovolní hasiči stojí při zásazích často v první linii a nová technika jim určitě usnadní práci.
Ředitel HZS JčK Lubomír Bureš k tomu dodává: „Bez spojení není velení, říká dávné a pravdivé rčení. Tento společný projekt si klade za cíl posunout úroveň spojení dobrovolných hasičů do standardu profesionálních záchranných složek."
Získání nové komunikační techniky kvituje s povděkem starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Komunikace našich zasahujících jednotek se střediskem HZS JčK nebyla, bohužel, vždy plně funkční. Tato technika nám nyní pomůže přesněji lokalizovat místa zásahu, čímž se zkrátí dojezdový čas našich vozidel. Moc za to děkuji pracovníkům oddělení krizového řízení kraje, Nadaci ČEZ i příslušníkům HZS JčK,“ řekl.
K dokončení kompletního dovybavení JSDHO komunikační technikou byla již zahájena II. etapa výše uvedeného projektu, kde se počítá s částkou čtyři miliony korun. Dokončena by měla být zhruba za necelý rok.
Přehled obcí, do kterých technika putuje, dle okresů
Okres České Budějovice
Hluboká n.Vltavou
Týn nad Vltavou
Borovany
Dolní Bukovsko
Dubné
Horní Stropnice
Hrdějovice
Chrášťany
Jílovice
Kostelec
Lišov
Ledenice
Nové Hrady
Neplachov
Svatý Jan nad Malší
Ševětín
Trhové Sviny
Zliv
Žabovřesky
Okres Č. Krumlov
Velešín
Vyšší Brod
Benešov nad Černou
Černá v Pošumaví
Brloh
Frymburk
Holubov
Horní Planá
Hořice na Šumavě
Chvalšiny
Křemže - Chmelná
Kaplice - Hubenov
Loučovice
Rožmberk n.Vl. - Přízeř
Malonty
Přední Výtoň
Větřní
Okres J. Hradec
České Velenice
Suchdol nad Lužnicí
Jindřichův Hradec
Nová Bystřice
Budíškovice
Český Rudolec
Dačice
Dešná
Deštná
Chlum u Třeboně
Kardašova Řečice
Kunžak
Lomnice nad Lužnicí
Nová Včelnice
Slavonice
Staré Hobzí
Stráž nad Nežárkou
Studená
Branná
Okres Písek
Mirovice
Protivín
Albrechtice nad Vltavou
Bernartice
Čimelice
Hrejkovice
Chyšky
Kestřany
Lašovice
Milevsko
Ostrovec
Písek
Podolí I
Záhoří
Okres Prachatice
Volary
Borová Lada
Čkyně
Horní Vltavice
Ktiš
Lažiště
Lhenice
Netolice
Nová Pec
Stachy
Strunkovice nad Blanicí
Svatá Maří
Vacov
Vimperk
Vlachovo Březí
Zdíkov
Okres Strakonice
Bavorov
Bělčice
Blatná
Čepřovice
Čestice
Drahonice
Lnáře
Sedlice
Strakonice
Střelské Hoštice
Štěkeň
Vodňany
Pražák
Volyně
Záboří
Volenice
Okres Tábor
Bechyně
Chotoviny
Chýnov
Jistebnice
Mladá Vožice
Opařany
Planá nad Lužnicí
Tábor
Tučapy
Veselí nad Lužnicí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva