„Práce takzvaných superprimářů se osvědčila i v jiných regionech. Jsou respektovanými kapacitami v dané oblasti, mají schopnosti nejen odborné, ale také manažerské. Měli by dokázat nastavit pravidla pro každý obor platná ve všech nemocnicích a zároveň brát v potaz nové trendy vývoje medicíny. Proto jsme oslovili zástupce nemocnic v kraji, aby v průběhu roku krajské odborníky nominovali. V červnu jsme pak uspořádali setkání, kde jsme informovali o naší představě, jak by měli superprimáři fungovat. Vyzvali jsme vedení zdravotnických zařízení k připomínkování návrhu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Pánik.
Krajský odborník by měl být zvolen jeden za každou odbornost a to většinou hlasů. Jeho úkolem by mělo být prosazení vlastní koncepce rozvoje konkrétního oboru, kontroloval by dodržování jím navržených kroků. Měl by mít přehled o personálním a technickém vybavení ve svém oboru na všech pracovištích a vytvářet plány lidských zdrojů a technické obnovy. Kromě toho by dbal na vzdělávání mladých lékařů, spolupracoval se zahraničními kolegy nebo usiloval o akreditaci svého pracoviště. „Od zavedení systému krajských odborníků si slibujeme, že medicína v regionu konečně získá jasný plán, koncepční pojetí, a to jak v oblasti lůžkové, tak ambulantní péče. Všem, kteří souhlasili s vykonáváním činnosti krajského odborníka, bych chtěl poděkovat, že svůj čas a zkušenosti chtějí věnovat práci navíc,“ dodal Jakub Pánik. Odborníci by se měli pravidelně scházet a vyhodnocovat aktuální dění ve svém oboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva