Ministerstvo obrany: Léčit brněnské pacienty pomáhají i zkušenosti vojenských lékařů z misí

18.08.2016 11:15 | Zprávy

Vojenská nemocnice Brno už desítky let slouží nejen vojákům a občanským zaměstnancům resortu obrany, ale také asi 110 tisíc obyvatelům sedmi brněnských městských částí. Nemocnice disponuje 212 lůžky akutní péče a pracuje zde více než pět set zaměstnanců. Sedmnáct lékařů z této nemocnice se zúčastnilo už sedmatřiceti zahraničních misí a své poznatky a zkušenosti převádějí v Brně do praxe.

Ministerstvo obrany: Léčit brněnské pacienty pomáhají i zkušenosti vojenských lékařů z misí
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Vojenská nemocnice v Brně vznikla na místě premonstrátského kláštera poté, co jej v roce 1784 zrušil císař Josef II. Charakter vojenské nemocnice si ponechala i po roce 1918, kdy přešla pod správu československé branné moci. Od té doby se nemocniční areál postupně rozšiřuje o další budovy. V meziválečném období byla postavena nemocniční budova č. 3 a vestavěny nové operační sály do budovy kláštera.

Léčit brněnské pacienty pomáhají i zkušenosti vojenských lékařů z misí

Nový lůžkový pavilon byl dostavěn v roce 1950, v roce 1964 začala generální oprava staré klášterní budovy. Roku 1975 se dokončila celková rekonstrukce lůžkového pavilonu a klášterní budova přeměnila na polikliniku. Roku 1992 byla postavena budova ředitelství, modernizovány inženýrské sítě a rekonstruovaly se historické budovy původního kláštera. Nyní se připravuje výstavba nového pavilonu, který by měl být otevřen do pěti let.

Nový pavilon pro traumatologickou a chirurgickou péči

„Výstavba nového pavilonu je pro resort obrany nutná, neboť v něm bude zajištěna nejen traumatologická a chirurgická péče o vojáky z povolání, ale především poslouží k výcviku vojenských lékařů a nelékařského zdravotnického personálu v potřebných specializacích. Nový pavilon přispěje také k udržení vysoké úrovně péče o pacienty v regionu, kteří služeb vojenské nemocnice využívají,“ popisuje plány nemocnice její ředitel plukovník Antonín Vodák.

Nový pavilon by mohl ulevit i brněnské úrazové nemocnici, a to především v oblasti traumatologické péče. O konkrétní podobě spolupráce se právě jedná i s vedením města Brna. Ostatně pro spádovou oblast Brna je VN Brno nezastupitelná. Vždyť loni se zde hospitalizovalo přes 10 tisíc pacientů (z toho 2 tis. v přímém zájmu AČR) a bylo provedeno 201 tisíc ambulantních vyšetření (z toho 25 tisíc v přímém zájmu AČR).

Jednalo se o úkony hrazené ze zdravotního pojištění. Úkony ve prospěch Armády ČR pak VN Brno, která má formu příspěvkové organizace, pokrývá příspěvek z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany. Loni se jednalo o 41 655 zdravotnických úkonů. Patří mezi ně posuzování zdravotního stavu uchazečů o službu vojáka. Jenom loni se jednalo o více než 23 tisíc vyšetření.

Zdravotnické zabezpečení armádního výcviku

Vedle posudkové a další expertní činnosti pro Armádu ČR zabezpečují lékaři VN Brno zdravotní dozor během vojenských cvičení. Jedná se zejména o výcvik na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou či účast na kurzech přežití S.E.R.E., které organizuje Velitelství výcviku – Vojenské akademii ve Vyškově.

Neurologické oddělení
Neurologické oddělení

Nezastupitelná úloha VN Brno spočívá v přímém zdravotnickém zabezpečení výcviku specialistů za použití skutečných bojových chemických látek na polygonu Kamenná chaloupka ve vojenském výcvikovém prostoru Dědice. Jedná se o ucelený, navazující systém od odborné preventivní péče, kvalifikované první pomoci až po poskytnutí vysoce specializované péče v případě nutnosti prostřednictvím jednotky intenzivní péče interního oddělení nemocnice. U všech cvičících jsou také prováděny biologické expoziční testy.

Dle potřeby zabezpečuje VN Brno i úkoly obranného výzkumu na poli vývoje a testování materiálů a aktivních systémů pro balistickou ochranu jednotlivce i techniky. Dále jsou v případě potřeby zdravotnicky zabezpečovány silniční transporty chemických látek.

K tomu je třeba dodat, že zdejší lékaři již přes dvacet let vyjíždějí do zahraničních misí. Na Balkán, do Iráku, Pákistánu či Afghánistánu jich už vyjelo sedmnáct, a to většina z nich opakovaně.

Péči o veterány doplní komunitní centrum

Vojenská nemocnice nezapomíná ani na válečné veterány a další bývalé vojáky. V prvé řadě je to program Zelená cesta, který umožňuje přednostní objednávání k lékařskému vyšetření (ta je mimo jiné určena nejen pro vojáky, ale i pro příslušníky Policie ČR, Celní správy, HZS ČR). Od ledna letošního roku zde vedle SOS linky psychologické podpory funguje také psychiatrický stacionář, který nabízí válečným veteránům společnou aktivitu psychologického a psychiatrického oddělení nemocnice.  Praktikuje se zde individuální a částečně i skupinová psychoterapie, konsiliární a poradenská činnost (řešení osobních a rodinných problémů) či krizové intervence. V rámci psychoterapie je možný i nácvik relaxačních metod. Jedná se o dlouhodobou aktivitu, která je zájemcům ze strany válečných veteránů plně k dispozici. Letos na podzim tyto aktivity doplní Komunitní centrum pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky.

VN Brno se rovněž podílí na výchově zdravotnických pracovníků pro potřeby polní zdravotnické služby, čímž přispívá k udržování obranyschopnosti ČR. Spolupracuje prakticky se všemi lékařskými fakultami v ČR (včetně Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany), výjimku netvoří ani studenti ze Slovenska. Co se vzdělání nelékařského zdravotního personálu týče, je situace podobná.

Více informací k činnosti VN Brno najdete zde.

Hospodářské výsledky

Vojenská nemocnice Brno hospodařila v loňském roce s majetkem v celkové hodnotě 477,983 mil. Kč., a to s vyrovnaným výsledkem. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců za rok 2015 činil 491 osob.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

16:13 ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

Protest proti zařazení do novely zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu