Ministr Stropnický na konferenci GLOBSEC

17.04.2016 16:42 | Zprávy

Ministr obrany Martin Stropnický vystoupil na mezinárodní bezpečnostní konferenci GLOBSEC 2016 v Bratislavě. V rámci panelu k budoucnosti Severoatlantické aliance se ve svém vystoupení věnoval vztahům Aliance s Ruskem a jeho roli v bezpečnostním prostředí v Evropě.

Ministr Stropnický na konferenci GLOBSEC
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

„Rusko vidí NATO a jeho rozšiřování jako hrozbu pro svoji bezpečnost. To se projevuje především v oblasti Baltského moře. Pobaltské státy, Polsko, ale také Švédsko nebo Finsko jsou cílem rostoucího tlaku a zastrašování ze strany Ruska,“ uvedl ministr Stropnický.

Rusko ve svém projevu označil za hrozbu. Ta se podle něj zpravidla vyznačuje kombinací politické vůle a vojenských i nevojenských schopností. „Rusko dnes ukazuje obojí. Proto ho musíme považovat za hrozbu,“ vysvětlil.

Nad rámec konference se ministr Stropnický sešel s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen a se slovenským protějškem Peterem Gajdošem.

S německou ministryní diskutovali především o bezpečnostní situaci ve světě a o přípravě na červencový summit NATO ve Varšavě.

„Německá ministryně ocenila naše působení v misích EU a OSN v Mali. Shodli jsme se na tom, že zhoršení situace v Mali by znamenalo další vlnu migrantů z této oblasti,“ říká ministr Stropnický. Ursula von der Leyen se také zajímala o zkušenosti z českého předsednictví V4 a postoje skupiny.

Se slovenským ministrem Gajdošem se ministr Stropnický setkal poprvé po nástupu nového slovenského šéfa úřadu do funkce. Prvním bodem jednání tak byly programové priority tamní vlády v oblasti obrany. Ministr Gajdoš ujistil, že euroatlantické a proevropské směřování Slovenska je prioritou. Oba ministři debatovali také o visegrádském bojovém uskupení EU (Battlegroup),do kterého Česko i Slovensko v prvním pololetí tohoto roku svými vojáky přispívají.

Ministři Stropnický a Gajdoš se také shodli na potřebě podporovat domácí obranný průmysl a vyměnili si zkušenosti z nasazení armády pro potřeby posílení policie, především v souvislosti s migrační krizí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

16:13 ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

Protest proti zařazení do novely zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu