Na pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Keramická dílna potěší jak malé, tak větší děti. Fenomén pravěkého deponování bude představen formou přednášky O pokladech doby bronzové od 15 hodin. „Hlavním tématem letošního ročníku je obživa, výroba a směna. Návštěvníkům tedy formou stanovišť představíme skladbu jídelníčku v různých obdobích pravěku a způsoby získávání a zpracování surovin. Na stanovišti lovců si zájemci vyzkouší lukostřelbu, u zemědělců zase drcení obilí. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice proběhne i ražba mincí.“ Uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích. „Závěrečným bodem programu bude diskuse s názvem „Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat“, která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům.“ Dodala Řehounková.
Ochutnejte pravěk
Parkán pardubického zámku provoní od 10 do 16 hodin pravěká kuchyně. „Návštěvníci uvidí pečení placek, které mohou i ochutnat. Budeme také mlít obilí nebo vařit pivo,“ prozradil vedoucí oddělení archeologie Východočeského muzea Tomáš Zavoral. Program doplní ukázky starověkých bojových technik, zbraní, pravěkých nástrojů a také ražba mincí.
V 11 a ve 13 hodin začínají komentované prohlídky v interaktivní archeologické expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, která bude po celý den přístupná zdarma.
Mezinárodní den archeologie (MDA) se koná od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. Další informace najdete na www.npu.cz, respektive http://www.npu.cz/uop-pa/, případně na Facebooku (Pardubičtí památkáři aneb novinky nejen z Příhrádku).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva