V rámci bloku praktických ukázek se následně žáci poučili o základech chemické ochrany a o možných ochranných prostředcích, které lze využít. Příslušníci posádkové ošetřovny Čáslav z Agentury vojenského zdravotnictví jim zase předvedli a nechali vyzkoušet, jak poskytnout první pomoc zraněnému. Z ochoty, s jakou se žáci hlásili, aby si vyzkoušeli protichemické pomůcky, anebo nasazování obvazů, bylo vidět, že je problematika zaujala.
Pro většinu z dětí však hlavní hřeb programu tvořil okamžik, kdy se jim představil pilot letounu L-159 ALCA, aby je seznámil s tím, co obnáší být pilotem bitevního letounu. „Profese pilota se liší od zažitých představ,“ vysvětlil jim. „Létání je tou poslední, i když nejkrásnější součástí mé práce. Každé hodině v letadle ale předchází hodiny výcviku včetně nácviku přežití v divočině, výsadkové přípravy a dalších věcí, které musí každý pilot znát.“
Od chladného Islandu po rozpálenou iráckou poušť
Představení čáslavské základny zakončila prezentace misí v Iráku a na Islandu, které její příslušníci souběžně plnili v loňském roce. I na kontrastu podmínek chladného Islandu a rozpálené pouště Iráku bylo vidět, jak rozmanité jsou úkoly, které příslušníci čáslavské základny plní.
Svoji prezentaci zakončili vojáci z Čáslavi pozvánkou na Den otevřených dveří letiště Čáslav, který se letos koná 20. května a na kterém se může s jejich základnou seznámit i široká veřejnost.
Projekt POKOS bude mít v tomto měsíci zastávku také v Plzeňském kraji. Příslušníci 13. dělostřeleckého pluku navštíví 24. dubna 20. ZŠ Plzeň a 25. dubna Gymnázium Blovice, kde svůj program tradičně zahájí výstřelem z děla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva