„Vzhledem k současným klimatickým podmínkám se ukazuje jako stále důležitější zajišťovat zásoby vody v jednotlivých obcích. Závlahová nádrž v obci je v současné době ve vlastnictví státu a obec by ji ráda získala do svého vlastnictví a postupně ji začala upravovat, protože je v současné době v neutěšeném stavu. Pro stát nemá tento majetek žádný význam a pro obec je velmi důležitá. Považuji proto za logické, abychom jednali o co nejrychlejším převodu. Debaty o něm se táhnou již tři roky, což je pro mne u takto jednoduché záležitosti nepochopitelné,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Ten se starostou debatoval také o rozvojových plochách v obci, které se podařilo v posledních letech získat za účelem přípravy pozemků pro výstavbu rodinných domů, ale také o dopravní obslužnosti autobusovou dopravou. „Bohužel se stále setkáváme s pozůstatky optimalizace dopravy z roku 2011. Ta způsobila často nelogické změny v dopravní obslužnosti. Většinu z těchto chyb se nám již podařilo napravit, avšak zůstávají stále ostrůvky, které je nutné dořešit a Zálší je jedním z nich,“ sdělil hejtman Netolický. Ten obci pomohl zprostředkovat jednání se společností ČEZ Distribuce ve věci přeložky sítí vysokého napětí. To prochází přímo prostředkem rozvojové lokality, kterou chce obec využít pro stavbu rodinných domů. Bez přeložky by byla další stavba de facto nemožná.
První písemná zmínka o Zálší se nalézá v zakládací listině Zbraslavského kláštera ze dne 10. srpna 1292. V majetku kláštera však dlouho nezůstala, protože v listině krále Václava II. z roku 1304, kterou své předchozí darování pro zbraslavský klášter upravil a rozšířil, se již neuvádí. Ve 13. století byli majiteli okolí Zálší páni ze Švábenic. V 16. století bylo Zálší již v držení Viléma Kostky z Postupic, jemuž patřilo litomyšlské panství. Roku 1547 připadla obec Zálší k panství brandýskému a v roce 1652 k panství litomyšlskému, k němuž potom již stále náležela až do roku 1850. Po roce 1850 se stává samostatnou a samosprávnou obcí, jejíž součástí se stala i vesnice Kosořín. V roce 1868 došlo k oddělení obce Kosořín od Zálší, ale 17. června 1964 je Kosořín se Zálším opět sloučen a 30. dubna 1976 byla k Zálší připojena také obec Nořín. Se změnou politických poměrů po roce 1989 došlo následně 17. března 1992 k oddělení Kosořína, který se stal opět samostatnou obcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva