Pivo Jordán prošlo armádní kontrolou

23.05.2013 11:11 | Zprávy

Unikátní komise složená z vojáků armád českých zemí za poslední dvě staletí se sešla v sobotu 18.května 2013 u příležitosti festivalu minipivovarů (Pivní jarmark) v Ústí nad Labem, aby ochutnala pivní specialitu se jménem Jordán.

Pivo Jordán prošlo armádní kontrolou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo

 

200 let od své hrdinné smrti v ulicích Ústí nad Labem se totiž rakouský dragoun Friedrich Jordán dočkal netradiční pocty. Místní minipivovar Na Rychtě ve spolupráci s městským muzeem připravili pivo s jeho jménem. 
 
 „Sehr gut! Výtečné!“ Takové soudy zazněly z úst tří uniformovaných postav, které dostaly jako první příležitost okusit pivo Jordán. Nápoj v jejich sklenicích měl pro pivo netradiční krvavě rudou barvu, která má právě připomenout krev prolitou dragounem Jordánem 30. srpna 1813, kdy v rámci jedné z velkých bitev Napoleonských válek u Chlumce plnil rozkaz osvobodit od francouzské okupace nedaleké město Ústí nad Labem. „Tento lahodný mok je vskutku hoden nésti jméno jednoho ze zasloužilých příslušníků našich armád,“ komentoval výsledek vizitace major 28. pěšího pluku z Prahy Jiří Rak, v civilu význačný pražský historik. Ve vojenské komisi reprezentoval armády roku 1913, spolu s ním pivo Jordán posuzovali ještě rakouský voják z roku 1813, konkrétně šikovatel 42. pěšího pluku z Chlumce a nechyběl příslušník Armády ČR z roku 2013, tedy praporčík Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem. „Bitva u Chlumce patří k nejslavnějším součástem českých vojenských tradic. Rakouské vojsko, které tehdy stálo na straně vítězů, nasadilo do boje tzv. Českou armádu, která dostala svůj název podle toho, že byla shromážděna na území Českého království. Samozřejmě v jejích řadách bojovala značné zastoupení obyvatel českých zemí,“ popsal propojení historické bitvy a současné armády historik ústeckého muzea Martin Krsek.
 
Pivo Jordán začal minipivovar vařit počátkem května, teď se blíží k vrcholu jeho zrání v ležáckých tancích. „Pro Jordána jsme vybrali letošní novinku Výzkumného ústavu chmelařství v Žatci, a to odrůdu žateckého chmele s názvem Kazbek, který je více aromatický a chutná po ovoci, zvlášť po citronu. Půjde o jedenáctku se šedesátiprocentním podílem pšeničného sladu, na rozdíl od běžných piv, kde se používá čistě slad ječný. A nezvyklou barvu dodáme přírodním barvivem,“ popsal výjimečnost piva sládek Jaroslav Rottenborn. 
 
Poprvé ho veřejnost bude moci ochutnat 1. června, kdy začínají velkolepé Napoleonské slavnosti pořádané Statutárním městem Ústí nad Labem a městským muzeem. Oslavy zahájí otevření výstavy k bitvě u Chlumce v prostorách muzea a historický jarmark s doprovodným programem a s táborem vojáků z napoleonské éry v centru města. Ústí nad Labem pak po celý červen uctí všechny strany, které se krvavé řežby zúčastnily. Oslavami ožije celé město. Ponesou se v duchu současného mírového soužití někdejších protivníků. Každá ze čtyř zainteresovaných zemí dostane k dispozici týden, kdy nejrůznějšími formami představí svou kulturu. První bude zasvěcen Německu, druhý Francii, třetí Rusku a poslední Rakousku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

16:33 Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

Evropská unie při tvorbě klimatické politiky musí brát v úvahu celosvětové dopady svých opatření. Př…