V podobném průzkumu uskutečněném v loňském roce označilo koncept BYOD jako klíčový celkem 24 % dotázaných. Je tak vidět, že jeho význam v českých podnicích stále roste. Rezervy však firmy mají v oblasti bezpečnosti – ačkoliv má v současné době k dispozici zabezpečený přístup k firemním sítím, datům a aplikacím 73 % respondentů, kteří mohou svá soukromá zařízení k práci používat, stále je zde 27 % těch, kteří zabezpečený přístup nemají.
„Když má zaměstnanec možnost pracovat na vlastním zařízení, které běžně používá v soukromí, má to pozitivní vliv na jeho spokojenost, motivaci a produktivitu. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos konceptu BYOD se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami lidí hraje roli,“ říká Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco ČR.
„K úspěšnému fungování tohoto konceptu je ale třeba zajistit také dostatečně zabezpečené připojení soukromých přístrojů do firemní sítě. BYOD totiž neznamená jen naprostou volnost ve využívání zařízení, ale také zajištění bezpečnostních standardů pro všechny uživatele. Jen tak může znamenat přínos, a nikoliv riziko,“ uvádí Jiří Devát.
Oproti situaci, kdy ve firmách fungovaly jen vybrané modely zařízení, se jich v rámci BYOD připojují desítky různých typů. Je proto potřeba, aby se bezpečnostní procesy přesunuly z ochrany zařízení k ochraně samotné sítě. Dojde tak i ke zjednodušení a zpřehlednění správy firemní sítě. Pokud firma uvažuje o zavedení BYOD, a nejen tehdy, mělo by k bezpečnostním standardům patřit zejména ověřování uživatelů, bezpečné připojení a kontextové řízení přístupu k informacím.
Pokud jsou navíc definována rozumná pravidla používání soukromých zařízení a prostřednictvím inteligentních technologií je zajištěno jejich dodržování, sníží se rizika na minimum a plnému využití potenciálu konceptu BYOD nic nebrání. V této oblasti má však řada firem nedostatky – z průzkumu Cisco vyplývá, že taková pravidla má definována pouze 59 % firem, 8 % je plánuje zavést v příštích šesti měsících. Dalších téměř 9 % dotázaných uvedlo, že o existenci takových pravidlech vůbec neví.
Průzkum byl proveden mezi 533 IT odborníky v rámci konference Cisco Connect, která probíhala ve dnech 10. – 11. dubna 2013 v pražském hotelu Clarion.
Řešení Cisco pro zabezpečení BYOD
V únoru společnost Cisco představila novinky v rámci řešení Cisco Unified Access, které umožňují výrazně zjednodušit správu sítí a vytvořit sjednocenou drátovou a bezdrátovou infrastrukturu – představují tak způsob, jak se vyrovnat s výzvami vyvolanými nastupujícími trendy, jako je právě BYOD. Dříve byly bezdrátové sítě řešeny jako samostatná infrastruktura kryjící se s drátovou sítí, což znamenalo dvojnásobnou složitost správy, zabezpečení a také další náklady. Udržování oddělených sítí a zejména implementace bezpečnostních politik pro mobilní zařízení a BYOD je v současnosti stále složitější. Společnost Cisco proto nabízí řešení v podobě síťové architektury Unified Access. Cisco Unified Access umožňuje sloučení stávajících drátových, bezdrátových i VPN sítí do jedné, vysoce zabezpečené infrastruktury s jednotnou bezpečnostní politikou a homogenní správou.
O Cisco Systems
Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.
Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.
Cisco, Cisco Systems, Networking Academy a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva