Průzkum Ipsos: Podle Evropanů je brexit špatným rozhodnutím pro Velkou Británii i pro Unii

04.08.2016 17:10 | Zprávy

Z výzkumu agentury Ipsos v 16 zemích vyplývá, že občané vybraných zemí EU se shodují na tom, že je Brexit špatným rozhodnutím pro EU (58 %) a pro Velkou Británii (55 %). 50 % populace zemí EU zahrnutých ve výzkumu má obavy z důsledků Brexitu pro jejich vlastní zemi, nejvíce pak Poláci, konkrétně 58 % z nich. Podobný výzkum na důsledky Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z EU, realizoval Ipsos i v České republice. Dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny, že bude mít Brexit negativní dopad na EU. 44 % populace očekává negativní dopad na ČR, 10 % pozitivní dopad a 46 % žádný dopad Brexitu neočekává.

Průzkum Ipsos: Podle Evropanů je brexit špatným rozhodnutím pro Velkou Británii i pro Unii
Foto: Ipsos
Popisek: Ipsos

Výsledky průzkumu v České republice komentuje Michal Kormaňák, analytik společnosti Ipsos: „Česká společnost je v pohledu na Brexit rozdělena na dva přibližně stejné tábory. 37 % české populace vnímá Brexit negativně a 35 % naopak pozitivně. Tato čísla jsou zajímavá hlavně v kontextu toho, že dvě třetiny populace předpokládají negativní dopad Brexitu na EU.“

Méně znepokojení Brexitem jsou lidé v zemích mimo EU, 54 % procent Rusů si myslí, že je Brexit správným rozhodnutím pro Velkou Británii. Rusové jsou tak dokonce optimističtější než samotní Britové, u kterých je o správnosti tohoto rozhodnutí přesvědčeno pouze 38 % obyvatel. 53 % populace ve zkoumaných evropských zemích EU si myslí, že bude mít Brexit negativní vliv na ekonomiku EU. 54 % pak je názoru, že bude díky Brexitu EU slabší a 47 % se obává oslabení vlivu EU ve světě.

Velkým tématem Brexitu je i možnost odchodu dalších zemí, tady spuštění tzv. domino efektu. Odchodu dalších zemí z EU se obává 41 % občanů EU zastoupených ve výzkumu, což je přibližně dvakrát více než těch, kteří si myslí, že Brexit žádnou další vlnu odchodu nezpůsobí. Zajímavé je, že samotní Britové jsou o možném odchodu dalších zemí přesvědčeni výrazně více (60 %).

Informace o výzkumu:

Výzkum Ipsos Global @dvisor se uskutečnil v Belgii, Francii, Velké Británii, Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku, Španělsko, Švédsku, Kanadě, Spojených státech amerických, Japonsku, Rusku, Indii, Austrálii a Jihoafrické republice. Cílovou skupinou byla dospělá populace ve věku 18-64 let v USA a Kanadě a 16-64 let ve zbytku zemí. Výzkum byl realizován mezi 24.6. - 8. 7. 2016 a celkem se ho v 16 zemích zúčastnilo 12 525 respondentů a ve všech zemích byl realizován pomocí Ipsos online panelu.

Výsledky výzkumu jsou k dispozici zde:

http://www.ipsos.com/brexit-reaction-what-are-consequences-uk-leaving-eu

Výzkum v České republice byl realizován na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-65 let. Celkem se ho zúčastnilo 586 respondentů a konal se ve dnech 24. - 28. 6. 2016 pomocí online panelu Populace.cz.

Informace o Ipsos

Ipsos poskytuje komplexní služby v oblasti průzkumu trhu a veřejného mínění včetně konzultační činnosti. Spolupracuje s pobočkami sítě Ipsos v 87 zemích světa. Disponuje moderním technickým zázemím pro sběr a zpracování dat a využívá také know-how specializovaných divizí Ipsos Loyalty, Ipsos Marketing, Ipsos Connect, Ipsos Public Affairs, Ipsos CEM a Ipsos UU. Je členem organizací ESOMAR, MSPA, SIMAR a SAVA, řídí se jejich etickými principy a metodickými pravidly.

Více na www.ipsos.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…