Rosatom: Nevšední prázdniny opavských dětí

26.07.2018 12:08 | Zprávy

Jana Černá, Andrea Otáhalová a Petr Kubík, děti zaměstnanců společnosti ARAKO (dceřiná společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom), společně s dalšími dětmi z Česka, Ruska, Irska a Spojených arabských emirátů prožily výjimečný prázdninový týden.

Rosatom: Nevšední prázdniny opavských dětí
Foto: Agentura Essential Communication, s.r.o.
Popisek: Aula během spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Ve dnech 14. až 21. července se zúčastnili 1. Mezinárodní letní kosmické školy Vesmír nás spojuje, během níž proběhlo i přímé spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Vyvrcholením letní školy, která proběhla v Liberci, se stalo přímé spojení s ruskými kosmonauty na Mezinárodní vesmírné stanici Olegem Artěmjevem a Sergejem Prokopjevem, které zajistila ruská korporace pro vesmírnou činnost ROSKOSMOS. V pátek 20. července odpovídali formou videokonference na otázky účastníků tábora. Jednu z devíti otázek, na které vyšel čas během spojení trvajícího 23 minut a 2 vteřiny, položila Andrea Otáhalová. Zeptala se kosmonautů, jak jim utíká čas ve vesmíru.

Sergej Prokopjev jí odpověděl: „Ve vesmíru a na Zemi běží čas stejně, ale vše závisí na rychlosti kosmické lodi vzhledem k Zemi. Pokud bychom letěli v kosmické lodi rychlostí blízkou rychlosti světla, dva dny na palubě lodi by odpovídaly bezmála století na Zemi. Rychlost ISS je hodně vzdálená rychlosti světla, dosahuje 8 km/s, což znamená, že za tisíc dní bude kosmonaut žít asi o 2 až 3 vteřiny v budoucnosti.“

Svou otázku kosmonautovi mohli položit i ostatní účastníci tábora, a to během časově méně omezené besedy s kosmonautem Sergejem Avdějevem, který do roku 2005 držel světový rekord v délce pobytu ve vesmíru (747 dnů).

Dopolední program byl ve znamení vzdělávacích a tvůrčích workshopů. Petr Kubík se věnoval stavbě modelů raket a v teoretické části s vyučujícím podrobně rozebrali, jak rakety létají, jak se vyrábí motorky pro modely, jak raketu zbrzdit, aby se nerozbila při dopadu na zem, a pravidla soutěží v raketovém modelářství. Jejich workshop byl zakončen mezinárodní soutěží v pouštění modelů raket pod vedením mnohonásobného mistra světa v raketovém modelářství Vladimira Meňšikova.

Petr Kubík k tomu uvádí: „Workshop se mi líbil a teď si stavím modely i doma. Program byl celkově různorodý a zajímavý, líbilo se mi, že jsme jezdili na různá místa a poznali od každého něco. Na besedě s kosmonautem Avdějevem oceňuji, že jsme měli dost času a prostoru se zeptat na cokoliv. Příští rok bych jel určitě znovu.“
Jana Černá s Andreou Otáhalovou vyráběly indikátor stavu beztíže, který používají kosmonauti k tomu, aby zjistili, kdy na jejich pohyby nebude mít vliv zemská gravitace.
Andrea Otáhalová o táboře říká: „Na táboře se mi velmi líbilo, protože byl netradiční.  Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o vesmíru, letech do kosmu a životě kosmonautů. Dokonce jsme měli možnost se s jedním z nich osobně setkat. Na táboře jsme si mohli vybrat z několika workshopů, já jsem si vybrala kosmický design, kde jsme vyráběli indikátory stavu beztíže. Kromě toho, jsem si procvičila i své znalosti ruštiny. Největším zážitkem bylo samozřejmě online spojení s vesmírnou stanicí a rozhovor s kosmonautem Sergejem Avdějevem.“

Zbývající část programu byla vyplněna poznáváním liberecké přírody a památek a sportovními aktivitami. Děti se vypravily k Mumlavským vodopádům, dobyly Ještěd, poznaly historii hradu Grabštejn a seznámili se s různými fyzikálními jevy v science centru iQLANDIA.

Škola probíhala v rámci česko-ruské soutěže Vesmír nás spojuje, která je organizována za podpory státní korporace pro kosmickou činnost ROSKOSMOS a pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Organizátoři letní školy Společně do vesmíru a soutěže Vesmír nás spojuje jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, agentura Essential Communication s.r.o., vědeckovýzumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD.

Generálním partnerem těchto akcí je společnost UNIS a.s. Partnery jsou společnosti PBS Group a.s., Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky (ALV), společnost SUPRA Praha s.r.o., Česká kosmická kancelář, Ruské středisko vědy a kultury v České republice, České centrum – Český dům v Moskvě, Česká mincovna, týdeník Pražský telegraf a zpravodajský web Novinky.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…