SVS: V České republice byl po půl roce zjištěn výskyt nebezpečného parazita u divočáka

03.08.2019 21:20 | Zprávy

V České republice byl po více než půl roce zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (trichinella) u prasete divokého. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Olomouc v závěru minulého týdne potvrdilo přítomnost trichinel u lončáka uloveného v katastrálním území Bystřice pod Lopeníkem na Uherskohradištsku ve Zlínském kraji.

SVS: V České republice byl po půl roce zjištěn výskyt nebezpečného parazita u divočáka
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Poslední obdobný nález byl zaznamenán na Frýdlantsku v Libereckém kraji v závěru loňského roku. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel.

Pozitivně testovaný kus byl předán do Státního veterinárního ústavu Olomouc, následně bude tělo v souladu s legislativou neškodně zlikvidováno v asanačním podniku. Ve Zlínském kraji byl svalovec u uloveného divočáka zjištěn naposledy v červenci 2013 na Kroměřížsku.

Krajská veterinární správa SVS pro Zlínský kraj v souvislosti s nálezem vydala mimořádná veterinární opatření. Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení vyhovujících laboratorních výsledků. Na trichinelu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u  nás  v  50.  letech 20. století. U prasat domácích v ČR se parazit dlouhodobě nevyskytuje.

Právě kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. Během prvního pololetí 2019 bylo (včetně kusů z dovozu) vyšetřeno bezmála 71 000 prasat divokých, přičemž ve stejném období v roce 2018 se jich vyšetřilo 68  300.

K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V roce 2018 byl v ČR zaznamenán pouze jeden výše zmíněný případ záchytu trichinel u prasete divokého (odloveného v katastrálním území Bílý Potok v  Libereckém kraji). Zbývající tři pozitivní nálezy pocházejí z ulovených prasat divokých, která byla do České republiky dovezena z Maďarska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

19:11 ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

ČEZ za letošní rok postavil 55 ultrarychlých stojanů, a jejich počet tak zdvojnásobil. Stou ultraryc…