Státní veterinární správa: Divoká prasata z dovozu obsahovala nebezpečného parazita

08.02.2018 12:50 | Zprávy

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se o kusy dovezené z Maďarska do zvěřinového závodu v Tachovské Huti v Karlovarském kraji.

Státní veterinární správa: Divoká prasata z dovozu obsahovala nebezpečného parazita
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Nakažená těla byla zlikvidována v asanačním podniku. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná zákonnou povinnost vyšetřovat na trichinely všechna divoká prasata určená k lidské spotřebě.

Infikovaní divočáci byli součástí větší zásilky zvěřiny od maďarského dodavatele. Ta obsahoval mimo jiné těla 181 divokých prasat. Všechny kusy byly, jak ukládá legislativa, podrobeny parazitologickému vyšetření. U žádného z ostatních 178 vzorků nebyl výskyt trichinel zjištěn. Všechny tři kusy o celkové váze 190 kg byly neprodleně vyřazeny ze zpracování. Veterinární inspektorka vyřazené kusy znehodnotila, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Prasata byla následně odvezena k neškodné likvidaci do asanačního podniku.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v  50.  letech 20. století.

Z těchto důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno více než 228.000 divokých prasat. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce se jednalo o jeden případ u divokého prasete odloveného v srpnu na Liberecku.

Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí při vyšetřování ve státních veterinárních ústavech stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

19:11 ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

ČEZ za letošní rok postavil 55 ultrarychlých stojanů, a jejich počet tak zdvojnásobil. Stou ultraryc…