Státní veterinární správa stahuje dětskou výživu s tuňákem kvůli zvýšenému obsahu rtuti

11.11.2019 22:27 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu dětskou výživu „Hamánek Tuňák se zeleninou a bramborem“. Vyšetření prokázala zvýšený obsah rtuti. Většina výrobku byla exportována do zahraničí, menší část šla na český trh. V České republice byl prodáván například v obchodních řetězcích Kaufland, Tesco a Albert či internetovém obchodě Mall.cz. Spotřebitelé, kteří výrobek zakoupili, jej mohou vracet přímo výrobci. Ke kontaktu mohou využít mailovou adresu reklamace@orkla.cz nebo volat na tel. číslo 602 644 627.

Státní veterinární správa stahuje dětskou výživu s tuňákem kvůli zvýšenému obsahu rtuti
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Identifikace výrobku:

Název: Hamánek – tuňák se zeleninou a bramborem á 190 gramů
Výrobce: Slovácká Fruta, a.s., Na Drahách 814, 686 04 Kunovice, CZ 314
Datum výroby: 15. 7. 2019; 1. 10. 2019; 8. 10. 2019
Datum minimální trvanlivosti: 13. 1. 2021; 1. 4. 2021; 8. 4. 2021

Státní veterinární správa v rámci kontroly zdravotní nezávadnosti výrobků kojenecké a dětské výživy zjistila, že vzorek odebraný z výše zmíněného produktu vyrobeného 15. 7. 2019 nevyhovuje akčním limitům stanoveným v plánu monitoringu cizorodých látek na rok 2019. Celková hodnota rtuti byla téměř třikrát vyšší než tento limit a oproti výsledkům vyšetření stejného výrobku od stejného výrobce z předchozích let dosáhla o řád vyšších hodnot.

Jelikož evropská ani národní legislativa nestanoví limit pro obsah rtuti v dětské výživě, zažádala SVS v této věci o posudek Státní zdravotní ústav (SZÚ), coby zodpovědnou autoritu v této oblasti. SZÚ v posudku konstatoval, že, jelikož výrobek několikanásobně překračuje tolerovatelnou týdenní dávku pro metylrtuť povolenou u malých dětí, jedná se o zdraví nebezpečný výrobek. Vyšetření potvrdila zvýšený obsah rtuti také v další šarži výrobku (DV 8. 10. 2019) stejně tak jako v surovině použité při výrobě příkrmu – tuňáku ve vlastní šťávě původem z Ekvádoru.

Z tohoto důvodu SVS pozastavila distribuci výrobku ze skladů výrobce a nařídila stáhnout z trhu již distribuované množství. Dle informací získaných v rámci šetření případu od výrobce mělo být do tržní sítě v České republice distribuováno zhruba 4500 balení příkrmu. Stahování se týká obou šarží, v nichž bylo nadlimitní množství rtuti zjištěno a také další šarže, k jejíž výrobě byla použita stejná šarže rybího masa.

Rtuť patří mezi velmi toxické kovy. Organické sloučeniny rtuti  (např. metylrtuť) se nachází v rybách, zejména pak u déle žijících dravých ryb jako jsou tuňák nebo mečoun. Rtuť může způsobit změnu dědičných vlastností, poškodit centrální nervovou soustavu a mozek, což bylo pozorováno při otravách v Japonsku. Dlouhodobé zatížení rtutí může vyvolávat chronická onemocnění jako např.  diabetes, roztroušenou sklerózu nebo revmatické choroby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…