ÚZSVM převzal výsledky stavebních průzkumů v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti

22.11.2021 22:54 | Tisková zpráva

Záchrana jedinečné kulturní památky ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pokračuje podle plánu. V areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti byly dokončeny stavebněhistorický a stavebnětechnický průzkum. Díky těmto průzkumům získal ÚZSVM informace o aktuálním technickém stavu i dochovaných autentických prvcích a stavebním vývoji jednotlivých objektů, které se v areálu nacházejí.

ÚZSVM převzal výsledky stavebních průzkumů v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

S výsledky obou průzkumů ÚZSVM seznámil také Moravské zemské muzeum, v jehož spolupráci bude v části areálu bývalé věznice vybudováno důstojné Muzeum totality připomínající pohnutou historii tohoto místa. Průzkumy zároveň poslouží pro přípravu architektonické soutěže.

Stavebněhistorický průzkum potvrdil předpoklad, že naprostá většina konstrukcí věznice pochází z období výstavby, tedy z let 1896 - 1897. Do stejného období jsou pak datovány i některé dveře k celám, cihlová dlažba, mříže či zachovaný kovový čistič obuvi. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že až do roku 1948 nedošlo v areálu věznice k žádným větším stavebním zásahům. Až v roce 1953 byla vybudována kanalizace a změněna dispozice jednotlivých cel, společných prostor i venkovního dvora. V období po zrušení věznice v roce 1960 započalo pozvolné chátrání. V tomto období došlo rovněž k největším ztrátám mobiliáře v interiéru.

Sondy na fasádě a stěnách v interiérech se zaměřily na barevné úpravy. Ukázalo se, že nejstarší barevná výmalba byla v případě vězeňských křídel s celami pravděpodobně řešena velmi jednoduše v bílém nebo šedomodrém odstínu. Dle sond lze rovněž usuzovat, že celý areál byl při svém vzniku opatřen monochromním pískově žlutým nátěrem a jako plnivo pro vápennou omítku byl použit říční písek. To dokládá hojný výskyt nalezených schránek sladkovodních měkkýšů.

Součástí stavebněhistorického průzkumu bylo také provedení zjišťovacího záchranného archeologického výzkumu. Desítka sond v areálu věznice odkryla například zbytky komunikací z různých období fungování objektu, základy staveb i původní dláždění nádvoří.

Druhý průzkum pak detailně zdokumentoval základní stavebně technický stav nejen hlavní budovy, ale i například garáží či obvodové zdi. Souběžně s tímto průzkumem probíhaly i další speciální diagnostické průzkumy, jako například mykologický, geologický, hydrogeologický či radonový.

Záchraně této jedinečné památky s pohnutou minulostí věnuje ÚZSVM velkou pozornost a dělá vše pro to, aby veškeré práce maximálně urychlil. V areálu bývalé věznice ÚZSVM vybuduje důstojné Muzeum totality a přesune do něj okresní státní zastupitelství, okresní soud a probační a mediační službu.

Příběhu a rekonstrukci uherskohradišťské věznice se věnuje také speciální webová stránka ÚZSVM, která je dostupná ZDE. Návštěvníci zde naleznou nejen přehlednou časovou osu s klíčovými momenty historie i současnosti, ale také aktuální informace o rekonstrukci areálu včetně plánů do budoucna a odpovědí na nejčastější dotazy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…