Rypoš lysý je eusociálně žijící africký podzemní hlodavec – to umí zejména všekazi, mravenci či včely, ze savců pouze 2 druhy rypošů. V zoo je chován vzácně, nyní kolem 30 zoo v Evropě, v ČR pouze v Plzni.
Plzeňská zoo dříve chovala jiné druhy rypošů. Společenstvo rypošů lysých má královnu, která je největším jedincem – dosahuje hmotnosti až 50 g (vzácně i více), řadový jedinec do 35 g a měří 8-10 cm.
Společenstvo má až 90 jedinců a jejich labyrint měří 3 až 5 km. Podzemní systém nor společenstva je komplikovaný, má spižírny, ložnice i slepé nory – záchody. Rypoši jsou dlouhověcí (až 30 let) – ostatní malí hlodavci jsou oproti nim výrazně krátkověcí; a rypoši jsou velmi odolní vůči bolesti a rovněž vůči rakovině; mají rovněž výrazně nižší tělesnou teplotu – kolem 28oC. Živí se zejména hlízami, jedna velká, dorůstající hlíza jim může sloužit i několik měsíců. Dorozumívají se na blízko zvuky, jinak rovněž doteky; zrak mají slabý, ale některé barvy a odstíny vnímají. Jako vánoční dárek otevřel jejich stylovou expozici v pondělí 17.12. 2018 v prostoru mezi pavilony žiraf a nosorožců Mgr. Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora města Plzně spolu s ředitelem Zoo a BZ ing. Jiřím Trávníčkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva