Grilování Bárty má opačný efekt. Véčka by volilo ještě více lidí

13.04.2011 10:22 | Zprávy

Věci veřejné a zejména jejich místopředseda a ministr dopravy Vít Bárta čelí v posledních dnech téměř štvavé politické kampani. Voliči ji však, zdá se, ignorují.

Grilování Bárty má opačný efekt. Véčka by volilo ještě více lidí

I přesto, že se proti Věcem veřejným v poslední době zdvihla vlna  - nejen - vládní nevole, mezi veřejností tato strana na popularitě naopak získává.

Pro ty by totiž v případě, že by se nyní konaly parlamentní volby, hlasovalo až 8,4 procent Čechů, tedy o půl procenta více než na konci března. Vyplývá to z výzkumu agentury SANEP.

"Důvodem vzestupu voličského zájmu o Věci veřejné může být přesvědčení, že se jedná o účelové poškozování této strany a jejích hlavních představitelů," píše agentura v doprovodné zprávě k výzkumu.


ODS i TOPka jdou dolů

Ten ukázal, že kauza kolem údajné korupce ve VV ani vládní krize nenapomáhá dalším vládním stranám, ODS a TOP 09. Občanské demokraty by volilo 17,1 procenta Čechů, pro TOP 09 by hlasovalo 14,5 procent lidí. U obou stran tak méně než v březnu.

V čele pomyslného volebního žebříčku se stabilně drží ČSSD. Ta si však oproti březnu také  o procento pohoršila, nyní by získala 34,4 procent hlasů, tedy o procento méně než minulý měsíc. 




Špatně je na tom i levice

Propad popularity v dubnu zaznamenala i KSČM, kterou by aktuálně volilo 12,1 procent voličů oproti 13 procent z konce března.

Intenetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 7. - 12. dubna 2011 na vybrané skupině 11.203 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 procenta. 


Véčka se otřásají, přesto jsou populárnější
  

Stabilitou nejmenší vládní strany, která si jako jediná ve výzkumu polepšila, přitom v poslední době otřásly zejména domnělé korupční kauzy kolem odstupujícího ministra dopravy Víta Bárty. Toho bývalí poslanci za tuto stranu, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí, obvinili z uplácení. Peníze jim měl dávat za mlčení o financích strany a partajní loajalitě.

Další pochybnosti pak vzbuzuje právě samo financování strany. Ta je výrazně sponzorovaná Bártovou někdejší bezpečnostní agenturou ABL, zároveň ji ale "dotují" i její členové. Třeba poslanec Michal Babák. Ten na její účet vložil v minulosti šest milionů korun, zatím ale neumí vysvětlit, odkud je měl.

Horko je i ve vládě

Kauzy Véček otřásly i stabilitou vlády. Premiér Petr Nečas (ODS) žádá po Bártovi i odchod dalších jejich ministrů, Radka Johna a Josefa Dobeše. Výměnou za jejich rezignace však zase VV požadují odstoupení ministrů ODS nebo TOP 09. Ti to zatím - stejně jako prezident Václav Klaus - odmítají.

Zprávu rozšiřujeme...


Čtěte také:


Více k výzkumům:

CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

16:13 ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu odpov…