„Kontrola všech a všeho.“ Schůze mocných a Velký reset: Ten, co už nemá co ztratit, pozvedl hlas

09.03.2021 11:54 | Zprávy

„Pandemie je příležitost změnit svět.“ Tato myšlenka se ozývá z nejednoho koutu. I od Klause Schwaba, zakladatele Světového ekonomického fóra, které se normálně koná v Davosu. Jeho „Velký reset“ směrem k zelenější, rovnější, udržitelnější a inkluzivnější ekonomice na ni koneckonců spoléhá. Ale německý kardinál Gerhard Müller bije na poplach, že se jedná o snahu vytvořit nového člověka, která už jednou hrůzostrašně selhala. Podle něj je cílem absolutní kontrola myšlenek, projevu a činů.

„Kontrola všech a všeho.“ Schůze mocných a Velký reset: Ten, co už nemá co ztratit, pozvedl hlas
Foto: Repro WEF
Popisek: Zakladatel Světového ekonomického fóra, německý ekonom Klaus Schwab

Světové ekonomické fórum je normálně spojeno se jménem švýcarského Davosu. Nicméně kvůli covidu se letos konalo déle a převážně v on-line podobě. Jeho náplň se od jubilejního 50. setkání příliš nezměnila. „Z kritických bodů, které vznikly v roce 2020, jsou teď osudové křižovatky,“ píše se hned na úvodní stránce Světového ekonomického fóra. A opět je vyzdvihována nutnost mezinárodní spolupráce pro zajištění „inkluzivní, soudržnější a udržitelnější“ budoucnosti.

Na fóru řečnili jako obvykle státníci z celého světa, mezi nimi i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, prezident Francie Emmanuel Macron, německá kancléřka Merkelová, čínský prezident Si Ťin-pching či šéfka IMF Christine Lagardová a generální tajemník OSN António Guterres.

Například v oblasti práce a zaměstnanosti došlo davoské fórum k tomu, že covid-19 brání všem v tom, aby získali důstojné vzdělání a práci, ale hlavně prý menšinám a chudým. Takže se fórum zaměří na to, aby budoucnost práce byla inkluzivní a udržitelná. „Abychom mohli budovat znovu a lépe, musíme smazat rozdíly v kvalifikaci, pracoviště musí být inkluzivnější a prioritou musí být zdraví a štěstí dělníků,“ píše se u tématu. To samé v bleděmodrém je pak psáno u tématu ekonomie. Davoské fórum se zaměří na to, aby našlo způsob, jak ekonomiku udělat „rovnější, udržitelnější a inkluzivnější“.

Což je v souladu s konceptem, který představil zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab už minulý rok, tedy s Velkým resetem. Slovo „resetovat“ se koneckonců objevuje už v úvodu, kde se hovoří o tom, že je třeba „resetovat priority“. Schwab tvrdí, že současný ekonomický systém už není pro 21. století vhodný a je třeba ho reformovat směrem ke „spravedlivější a zelenější budoucnosti“.

Někteří tento myšlenkový směr přirovnávají k úsilí papeže Františka, který také současné ekonomické poměry kritizuje. „Musíme přebudovat ekonomiku, aby každému poskytla důstojnou existenci a chránila a obnovovala přírodu,“ napsal ve svém poselství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…