Podle posledních zpráv bylo v Maďarsku naočkováno 2 835 894 lidí. Maďarsko má přibližně 270 tisíc aktivních případů, 10,5 tisíce hospitalizovaných, z toho přiblližně 1300 na ventilátorech. Maďarsko je také zemí, kde se očkuje jak ruskou vakcínou Sputnik V, tak čínským Sinopharmem. Dle Zoltána Kovácse, mluvčího maďarské vlády pro zahraniční záležitosti je to kvůli tomu, že Maďarsko, narozdíl od jiných západních vlád, se více stará o to, aby zachránilo životy, než aby si naklonilo mainstreamový tisk a dostalo se do titulků. „Ti, kteří sledovali debatu o přístupu k vakcínám v Evropské unii, si vzpomenou, že Maďarsko a zvláště premiér Orbán, byli první (a dlouho jediní), kdo odmítali spojovat politické a ideologické otázky se získáním život zachraňující vakcíny,“ připomenul Kovács. Dle něho Maďarsko začalo jednat s Číňany a s Rusy poté, co v listopadu seznalo, že Evropská unie nezvládne dodat očekávaný počet vakcín.
Právě díky tomu, že Maďarsko jednalo i s východními poskytovateli vakcín, se dle Kovácse může pyšnit tím, že má naočkováno daleko větší část populace, než je průměr EU. Vláda odhaduje, že na konci dubna či začátku května by mohlo být naočkováno 3,8 milionu Maďarů a mohlo by dojít k dalšímu rozvolnění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas