„Židy do Terezína transportovali Češi!“ Česko-německý spisovatel se postavil za Pekarovou. A pak napadl Benešovy dekrety

18.03.2021 19:38 | Zprávy

Česko-německý spisovatel se zastal TOP 09 a obořil se na Václava Klause mladšího. Protektorát byl prý autonomní. „Vzali nám přece jen finance, zahraničí, hospodářství a obranu!“ Měli jsme tak údajně větší svobodu než za mocnářství. Židy podle Krystlíka vystěhovávali a transportovali do Terezína jen Češi, do „vyhlazováků“ to už přebírali Němci, uznává. A Benešovy dekrety? „Němci mají právo…“

„Židy do Terezína transportovali Češi!“ Česko-německý spisovatel se postavil za Pekarovou. A pak napadl Benešovy dekrety
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce

Česko-německý spisovatel Tomáš Krystlík se zastal šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta v den výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska napsala na Twitter, že jsme tady měli AUTONOMNÍ protektorát. Proti jejím slovům se ostře vyjádřil předseda Trikolóry Václav Klaus mladší, který napsal: „16. března 1939 byl Adolfem Hitlerem vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Podle předsedkyně TOP 09 paní Pekarové byl protektorát autonomní. Paní poslankyně Pekarová: a) cíleně lže, b) nezná význam slova autonomní, c) nezná českou historii, d) popírá nacistické zločiny spáchané na českých občanech. Ten status byste měla smazat a omluvit se. Váš výrok je naprosto nepřijatelný a urážlivý vůči obětem německé okupace. Opravdu si myslíte, že třeba předseda protektorátní vlády, legionář a účastník odboje gen. Alois Eliáš, který byl za protektorátu zatčen, odsouzen a zastřelen, byl představitelem autonomní vlády?“ táže se šéf Trikolóry.

Krystlík zřejmě vidí celou věc poněkud jinak. „Vznikem útvaru zvaného Protektorat Böhmen und Mähren, pane Klausi mladší, říšská vláda převzala jen resorty zahraničních věcí, financí, hospodářství a obrany. Všechny ostatní resorty zůstaly protektorátní české vládě a českým úřadům, a to včetně rasové perzekuce!“ snaží se poučit česko-německý spisovatel neposlušného poslance Klause.

Autonomie za doby protektorátu byla prý podle Krystlíka větší než za monarchie. „Říšský protektor Konstantin von Neurath zasáhl do kompetence české protektorátní vlády pouze v české definici žida tak, aby se shodovala s říšskou, dále se říše zpřísněným dohledem snažila zamezit, aby se majetek židů v arizaci nerozkradl obdobným způsobem jako po anšlusu (připojení) Rakouska,“ tvrdí spisovatel.

Vystěhovávání židů z domovů, zabavování majetku, organizaci transportů do terezínského ghetta a všechny další represivní úkony vůči židům na území protektorátu měly podle Krystlíka na starosti pouze české úřady. „Přičemž obzvlášť iniciativně, tedy v důsledku krutěji vůči perzekvovaným, si v této věci vedly nižší složky české státní správy. Češi ale židy nezabíjeli. Na deportace z židovského ghetta v Terezíně do vyhlazovacích táborů na východě české úřady již vliv neměly,“ upřesňuje ve svém vyjádření spisovatel.

Na Klause pak zaútočí Krystlík ještě jednou: „Korunu tomu, pane Klausi jr., nasazujete tvrzením, že předsedkyně TOP 09 popírá tvrzením o autonomii nacistické zločiny spáchané na českých občanech. Jakou souvislost mají nacistické zločiny s autonomií?“ táže se rádoby nechápavě Krystlík.

Ve zbytku svého článku pak česko-německý spisovatel mimo jiné napadá Benešovy dekrety. Němci mají podle něj právo na „nápravu“. „Kdo jiný má ale právo žádat napravení bezpráví než poškození? Ti, kteří se na úkor vyhnaných obohatili? Ts, ts, ts!“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…