Jako programovou prioritu vede komplexní změnu volebního systému do Poslanecké sněmovny Strana práv občanů - Zemanovci. Současný pětiprocentní preferenční limit nutný pro postup do sněmovny by rádi snížili na tři procenta, aby volič mohl více měnit pořadí na kandidátních listinách
Šéf strany Miloš Zeman by chtěl systém doplnit o takzvané panašování, tedy možnost vybírat kandidáty z různých politických stran podobně jako v obecních volbách. Voliči by se tak nemuseli omezovat na jednu stranu.
Zemanovci by v neposlední řadě chtěli zvýšit počet volebních okrsků ze stávajících 14 na 35.
Zvýšení počtu volebních okrsků chce i strana Věci veřejné. Prosazuje posílení většinových prvků systému, které přinesou užší kontakt mezi voličem a kandidátem.
"Budeme požadovat změnu směrem k většinovému volebnímu systému, který přináší větší důraz na osobní kvality a odpovědnost politiků, jasnou vazbu poslance na region, oslabení moci stranických aparátů i jednoduchost," vysvětlil pro Mediafax šéf strany Radek John.
Strana zelených si naopak myslí, že ke spravedlivějšímu systému se lze přiblížit snížením počtu volebních obvodů, a tedy jejich zvětšením. Výraznějšímu zisku mandátů totiž malým stranám brání skutečnost, že v malých obvodech je potřebné množství hlasů pro zisk mandátu nepoměrně vyšší než zákonem stanovená pětiprocentní klauzule.
Na rozdíl od ostatních stran trvá na zachování poměrného volebního systému KSČM. Prosazuje jen drobnou změnu, aby ústavní normy, jež upravují podmínky trvání mandátu poslance, nově definovaly, že mandát končí v momentě, kdy poslanec opustí politickou stranu či politický program, za který byl zvolen. Tím chtějí komunisté zabránit přeběhlictví.
Lidovci požadují druhé přepočítávání hlasů na mandáty, kdy by se mandát přidělil vždy té straně, která by se v kraji nejvíc přiblížila k zisku mandátu, avšak nedosáhla na něj.
"Systém je velmi nespravedlivý. V každém volebním obvodě je na zisk mandátu potřeba jiný počet hlasů. Proto prosazujeme, aby druhé skrutinium sloužilo k vyrovnávání váhy hlasů ve všech obvodech, bez ohledu na jejich velikost" vysvětlil poslanec Jan Kasal.
Lidovci by také stejně jako ODS chtěli, aby lidé mohli volit přes internet.
"Usilujeme o to, aby už příští parlamentní volby mohly probíhat i elektronicky. Volič nebude muset nikam chodit, volit může z domova přes internet. Volby se stanou atraktivnějšími, větší účast dodá zvoleným stranám větší legitimitu i odpovědnost," vysvětlují občanští demokraté.
ČSSD nemá změnu volebního systému ukotvenou v programu. Zdůrazňuje ovšem princip rovné příležitosti mužů a žen a chce usilovat o větší zastoupení žen v politice.
Ve sněmovně nemají ženy ani pětinový podíl, čímž zaostáváme za vyspělými evropskými zeměmi. Při sestavování kandidátních listin by podle jihomoravské kandidátky Jindříšky Maršové mělo platit pravidlo, že z každé trojice kandidátů musí být alespoň jedna osoba opačného pohlaví.
Přehled přinesla agentura Mediafax.
Foto: mzv.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par