V nalinkovaných kandidátkách udělali voliči pořádný průvan. Pomocí kroužků neboli preferenčních hlasů si Sněmovnu poskládali podle svého. Bez Ivana Langera (ODS), Petra Bendy (ČSSD) nebo Pavla Severy (TOP 09). Politiky to vyděsilo. A uvnitř stran už řeší, co s novým fenoménem dělat, informuje iDNES.cz.
Až do letošních voleb vše až na nepatrné výjimky klapalo podle stranických not. Teď ale voliči kroužkováním zpřeházeli devět z celkových čtrnácti kandidátek ODS, sociální demokracii jich proměnili osm a TOP 09 deset. Uvnitř stran se proto zamýšlejí nad tím, zda by voliči měli mít i nadále takovou moc. Třeba topce by v budoucnu mohlo hrozit, že je starostové vymažou z politické mapy.
Politici by mohli zvýšit pětiprocentní hranici a omezit počet kroužků
V ODS se mluví o tom, že by se současná pětiprocentní hranice, od které se mění pořadí, zvýšila na sedm. Někteří sociální demokraté zase přemýšlejí o omezení čtyř kroužků na dva. Tím by se také vůle voličů výrazně osekala. Jedním dechem však politici připouštějí, že by podobný návrh, nebo dokonce změna volebního zákona, byl jasnou politickou sebevraždou.
Podle Ivana Langera, který sám u voličů propadl, část lidí kroužkovala z recese a pro část to byla forma protestu. „Předejít kroužkování se dá buď prevencí, tedy že práce strany a výsledky primárních voleb nebudou lidi nutit kroužkovat. Anebo se dá omezit možnost dávat preferenční hlasy, což by ale bylo špatně," uznává Langer.
Kdo půjde proti kroužkování, politicky to nepřežije
Strany mají v podstatě jen dvě možnosti, jak vykroužkování svých lídrů v dalších parlamentních volbách zabránit. Mohou nějakou formou změnit volební zákon. Tak, aby měli voliči menší manévrovací prostor. „To si ale nikdo nedovolí, minimálně ne teď, když trvá euforie voličů. Ten, kdo by to navrhl, by to nepřežil," přiznává jeden z politiků ČSSD.
Druhá možnost je, že strany svou volební kampaň přizpůsobí novému fenoménu. „Už nebude platit, že se do Sněmovny určitě dostane lídr kandidátky. Kdoví, jestli to vůbec bude chtít ještě někdo dělat, když je možné, že lídra přeskočí ten poslední. Kampaň bude muset vyzdvihovat jednotlivce, ne stranu jako celek," podotkl člen vedení ODS.
Neúspěšný lídr chtěl příspěvek od úspěšných spolustraníků
Euforie voličů, jak o kroužkování mluví politici, je na první pohled jasná: ze dvou set zvolených poslanců vynesly do Sněmovny kroužky téměř čtvrtinu. Tedy 45 lidí. Mnohé z nich dokonce z posledního místa, z něhož by dříve neměli nejmenší šanci. To je případ Jana Floriána, jehož jméno zakončovalo pražskou kandidátku ODS.
Neúspěšní lídři kandidátek, třeba jednička ODS v Pardubickém kraji Daniel Petruška, to řeší po svém. Vyzval zvolené poslance, aby se podíleli na na financování kampaně. I proto, že jako lídr a „jasný" poslanec sám přispěl.
Související:
Štěpánek (ODS): "Odkroužkování" je destrukce demokratického systému
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih