Kocáb si vzal za příklad osud Timura Borchašviliho, bývalého spolupracovníka zastřeleného prezidenta Aslana Maschadova, který v Česku žádal o azyl. Ten mu udělen nebyl, návrat do vlasti by pro něj ovšem byl kvůli jeho někdejším aktivitám nebezpečný.
Na konci vládnutí Fischerova kabinetu proto Kocáb sepsal podnět, který by neúspěšné žadatele o azyl ochránil před nuceným návratem do Ruska.
"Případem zacházení českých úřadů s tímto uprchlíkem jsme se zabývali. Dokumentace jeho případu je jedním z podkladů pro jednání vlády," komentoval věc podle serveru lidovky.cz Kocábův mluvčí Petr Koubek.
Nevracejme je, kam nechtějí
Kocáb by rád, aby Čečence, kteří neuspěli se žádostí o azyl, české úřady vracely do vlasti pouze na základě dobrovolnosti. Otázkou zůstává, zda se Česko kvůli tomu nebude potýkat s nárůstem ilegálních přistěhovalců.
Proč se problém točí zrovna kolem Čečenců, je nasnadě. Podle mezinárodního monitoringu daného území zde totiž běžně dochází k porušování základních lidských práv. "Dochází k únosům civilistů, k mučení, nelidskému a ponižujícímu zacházení i k plánovaným vraždám," popisuje Kocáb ve svém podnětu.
Teď musí materiál projednat vláda. Pokud by dala Kocábovi za pravdu, stali by se Čečenci jedinými azylanty, kteří by disponovali tímto privilegiem.
Čtěte:
Kocáb: Jsem nepopulární. To značí, že dělám svou práci dobře
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par