Vedlejší příjmy poslanců? Sněmovna

17.07.2010 17:30 | Zprávy

Příjmy poslanců jsou oblíbené téma. Současné složení sněmovny má co do objemu financí funkci zákonodárce spíše jako vedlejší pracovní poměr.

Vedlejší příjmy poslanců? Sněmovna

Poslanci by se bez své práce ve sněmovně rozhodně finančně nezhroutili. Zhruba šedesát tisíc, které za práci zákonodárce dostávají, jsou jim spíše na okrasu. Daleko víc si vydělají v různých jiných funkcích nebo soukromým podnikáním.

Odměny za členství v dozorčích a správních radách, za sezení v zastupitelstvech, příjmy z podnikání nebo z advokacie, to všechno je pro poslance výnosnější.

Všeumělé i notoričtí radní

Boris Šťastný z ODS zvládá vše zmíněné naráz a ještě si navíc přivydělává jako poradce a překladatel. Načíná druhé funční období a od vstupu do úřadu už si "vedlejšáky" vydělal šest milionů korun.

Jeho kolega ze strany Tomáš Úlehla stíhá podnikat v pohostinství, poskytovat ekologické poradenství, sedět ve třech dozorčích radách, v zastupitelstvu města Zlín a v tamějších výborech a komisích. Jen loni si přilepšil o milion korun.

Sociální demokrat Miroslav Váňa si své příjmy ve statisícech dokázal poskládat čistě z působení ve správních a dozorčích radách.

Právníci, lékaři, pronajimatelé

Přes půl milionu pobírá socialista Jeroným Tejc za právní služby. Jeho stranický kolega David Rath za čtyři sta tisíc ročně pronajímá své nemovitosti.

Jaroslav Krákora z ODS zase stíhá provozovat lékařskou praxi, ročně ho přijde na 200 tisíc korun. David Šejch zase obchoduje s akciemi, loni vydělal šest milionů.

Odměny za rady chceme změnit

Politici opět horečně slibují, že změní zákon o střetu zájmů tak, aby členství v představenstvech či dozorčích radách státních a polostátních podniků nebylo tak výhodné.

"Určitě bych nehlasoval proti tomu, aby za členství ve správní nebo dorozčí radě pojišťovny, která je řízená státem, neexistovala žádná odměna pro ty, u kterých jde o souběh funkcí," dušoval se pro Lidové noviny Šťastný, který ovšem statisícové odměny za členství v radách rád a pravidelně pobírá.

Více: Průměrný plat poslance? 59 tisíc a až desítky tisíc náhrad

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…