Na ministerstvu obrany krade miliony důmyslný úředník

23.07.2010 6:49 | Zprávy

Ministerstvo obrany už ví, kam se ztrácí její peníze. Systém veřejných zakázek tam řídí ministerský úředník Kajetán Kalivoda, který je přiděluje nastrčeným firmám, inkasuje peníze a pak zakázku provede jiná firma.

Na ministerstvu obrany krade miliony důmyslný úředník

Důmyslný systém na rozdávání státních zakázek rozehrál na ministerstvu obrany úředník Kajetán Kalivoda. Jak je možné, že výběrová řízení na státní zakázky vyhrají malé firmy, které nemají ani sídlo? Zjistili to reportéři deníku MF DNES.

Obě firmy jsou totiž pouze nastrčenými „bílými koňmi". Jen zapadají do systému na ovládnutí státních zakázek, který ještě donedávna ovládal Kajetán Kalivoda, úředník Správy bytového fondu, který spadá pod ministerstvo obrany.

Devět milionů do vlastní kapsy

Kalivoda je však zároveň spolumajitelem firmy, která od nastrčených firem zakázky přebírá, poté si najme jinou stavební firmu, která udělá práci mnohem levněji, a zbylé peníze skončí v soukromých kapsách.

Například na rekonstrukci vojenské ubytovny v Chotusicích si Kalivodova firma H+V Praha vydělala jen tak devět milionů. Kajetán Kalivoda na ministerstvu přestal pracovat na začátku července, kdy už bylo jasné, že se případ dostane do médií. Nyní s novináři nekomunikuje, stejně jako ostatní vlastníci firmy H+V Praha. Jsou prý na dlouhé dovolené.

„Je to velmi závažné, a já to budu řešit. Budu si muset posvítit na akvizice vojenského bytového fondu," řekl k tomu nový ministr obrany Alexander Vondra z ODS.

Do systému je zapojeno mnoho firem

Na celou věc by se vůbec nepřišlo, kdyby Kalivodova firma H+V Praha neodmítla zaplatit najaté firmě za stavební práce. Ta se rozhodla promluvit a vyjít s případem na veřejnost. Podle jejího majitele Stanislava Štalmacha je to důmyslný systém, v kterém figuruje mnoho firem a jde v něm o miliardy korun.

„Mluvil jsem i s dalšími firmami, které dělaly státní zakázky, které vždy skončily u firmy H+V Praha. Nezaplatili spoustě firem. Myslím, že se o tom báli promluvit," uvedl Štalmach pro MF DNES.

Jak jsem o tom mohl vědět?

Bývalý ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který smlouvy s nastrčenými firmami podepisoval, tvrdí, že o systému nemá tušení. „Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Jak jsem to všechno mohl vědět?" brání se Hošta.

Více:

Liberecká politička zvládá 18 funkcí i vydělávat miliony

Radnice v Jeseníku má průšvih, prohospodařila miliony

Kvapil si řekl o 4 miliony, pak to prý půjde, říká Štopl

Odsáté miliardy z obrany zajistí nástupní plat učitelů 20 tisíc

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…