Otevřené tendry a konec obohacování. To plánuje Vondra

23.07.2010 9:15 | Zprávy

Zkušeností z vysoké politiky má na rozdávání. V čele rezortu obrany čekají ministra Vondru hlavně úsporné kroky, ale také příležitost něco změnit, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Otevřené tendry a konec obohacování. To plánuje Vondra

Z pohledu veřejnosti je ministerstvo obrany vnímáno jako úřad, v němž se točí miliardy za neprůhledné zbrojní zakázky. „Chci, aby na rozdíl od praxe minulých let proběhlo maximum nákupů formou otevřených výběrových řízení. To samozřejmě znamená i případnou změnu zákona , který dnes umožňuje ministerstvu v tomto směru uplatňovat výjimky," uvádí pro HN ministr obrany Alexandr Vondra.

Ministerstvo obrany nemá podle zákona možnost nakupovat zahraniční materiál přímo, ale jen prostřednictvím českých firem. S touto evropskou raritou se chce nový šéf rezortu vypořádat. „V koaliční smlouvě máme zakotveno, že chceme, aby mělo ministerstvo možnost nakupovat přímo. Musíme skoncovat s tím, že se na nákupech obohacují i skupiny, které státu žádnou přidanou hodnotu neposkytují," říká odhodlaně Vondra.

Armáda má spoustu majetku, kterého se musí zbavit

Podle něj není v době úspor a ve chvíli, kdy armádu čekají ještě další modernizace, možné, aby byly nákupy prodražovány džunglí nepřehledných procedur a předpisů. „Umím si představit, že tady budou tlaky, aby se systém neměnil. Důležité je, aby tomu politici nepodléhali," naráží šéf rezortu na to, že ministr financí Miroslav Kalousek i poslanec ODS Jan Vidím tvrdí, že ke změnám není důvod.

Koaliční smlouvou naplánované úspory dvou miliard chce Vondra dosáhnout snížením nákupů a také prověrkou nakládání majetku na ministerstvu obrany. „Je tady dost majetku, kterého se ministerstvo musí zbavit. Například bytový fond měl být už dávno privatizován. Armáda sice za posledních patnáct let velmi zeštíhlela, ale stále na ní vlaje kabát, který byl ušit na vyšší váhovou kategorii," předznamenává Vondra velké úspory.

Zahraniční politika a diplomacie jsou už jen kavárenské řeči

Na podzim hodlá ministr předložit do vlády návrh na působení českého kontingentu v Afghánistánu. „Půjde o návrh našeho působení v zahraničních misích. Rozpočtově pro rok 2011, ale s výhledem na 2012 a 2013. Očekávám, že utlumíme naši činnost v Kosovu, což může otevřít prostor k dočasnému posílení v Afghánistánu," nechává si Vondra ještě čas na rozhodnutí, přičemž záležet bude podle něj i na debatě v NATO.

To, že ve vládě Mirka Topolánka působil jako vicepremiér pro evropské záležitosti a v kabinetu Petra Nečase přesídlil na ministerstvo obrany, nebere jako ústup z výsluní. „K zahraniční politice a diplomacii se vzhlíží s obdivem a úctou, ale ony jsou to dnes svým způsobem často takové kavárenské řeči, spíše než zodpovědnost. Zatímco práce na ministerstvu obrany je velká příležitost a výzva věci změnit," pochvaluje si Vondra své nynější angažmá.

Čtěte také:

Vondra (ODS): Nechci řezat do svalů, spíše jen ubírat na sádle 

Do Afghánistánu pojedou další vojáci, rozhodl Vondra 

I v příštích letech bude obrana vypisovat tendry. Opět nejasně? 

Foto: europarl.europa.eu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…