Podle Alexandra Vondry není možné, aby nový úřad pro dohled nad akvizicemi řídil člověk, tedy Roman Hošta, který ještě nedávno šéfoval kritizované správě vojenského bytového fondu.
Právě Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.
Pozastavil i veškeré další akvizice
Ministr zároveň požádal inspekci, aby zmíněný úřad a správu fondu prověřila a zároveň pozastavil všechny další zakázky Správy vojenského bytového fondu. Tři stavby, jichž se dotýkají podezřelé smlouvy, budou podle něj převedeny pod Úřad akvizic nemovitého majetku, který je na rozdíl od bytového fondu přímo podřízen náměstku ministra obrany pro zahraničí Janu Fulíkovi.
Ministr, který je v úřadu dva týdny, tak reagoval na skandály okolo veřejných zakázek této správy, o nichž v posledních dnech informovala Mladá fronta Dnes (MfD).
O Perutkovi rozhodne v srpnu
Ekonomický náměstek ministerstva Tomáš Perutka, kterému podle deníku firma H+V Praha stavěla před třemi lety dům, bude muset navíc Vondrovi dodat materiály dokládající způsob financování této stavby. V srpnu pak ministr rozhodne, zda v Perutkově případě šlo o konflikt zájmů.
Případ okolo Kalivody už prověřuje i protikorupční policie.
Předražené zakázky Správy vojenského bytového fondu získaly neznámé firmy, které je postoupily právě H+V Praha. Až ta si za reálnou cenu najala skutečnou stavební firmu. Kauza se dostala na světlo, když H+V Praha nezaplatila ani stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb