Vypadá to, jako by někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová měla pravdu. Ta kdysi řekla, že určití lidé, kteří pracují v justici a na zastupitelstvích, jsou spolčeni o ovlivňují tak zájmy dalších skupinek mnohdy hodně majetných občanů.
Její označení „justiční mafie" se posléze dostalo i před soud. To, když ji nařčení lidé zažalovali. Mezi žalujícími byl i exministr Pavel Němec. Ten se u soudu s Benešovou ale usmíval na všechny strany, neboť zřejmě tušil, že svůj vliv na státní správu ani přes označení „justiční mafián" neztratí. A neztratil.
Pro místní rozvoj pracuje za osm a půl milionu
Podle Hospodářských novin (HN) totiž kromě toho, že bude jeho právní kancelář zastupovat Vězeňskou službu, získal Němec i výhodný „kšeft" na ministerstvu pro místní rozvoj. Resort v červnu, kdy dosluhovala úřednická vláda, totiž rozhodl, že nejlepší právní služby nabízí právě Němcova advokátní kancelář. A tak mu zakázku přiklepl. Jeho právní služby si cení na téměř osm a půl milionu.
Jenže ani tady neskončil Němcův vliv. Podobný obchod uzavřelo před týdnem s Němcem i vzdělávací centrum při ministerstvu zdravotnictví. Němec přitom v právní kanceláři zaměstnává lidi, kteří s ním spolupracovali i v době, kdy býval ministrem spravedlnosti.
Ani problém s fakturou Němce nezastavil
Vězeňská služba si zakázku na právní poradenství cení na čtyři miliony. „Zajímavé přitom je, že Němcova kancelář pro ředitelství věznic už pracovala - a skončilo to letos sporem o fakturu za tři čtvrtě milionu, kterou se služba zdráhala proplatit," uvedly v této souvislosti Hospodářské noviny.
Němec si ale navíc zaměstnance Vězeňské služby zřejmě zavázal mlčenlivostí. Deník totiž nebyl schopný ze služby dostat vyjádření, co přesně teď bude Němec dělat, jestli bude jeho kancelář dostávat odměnu paušálně anebo jen za odvedenou práci a kolik zájemců o zakázku soutěžilo. „Mluvčí sice odpověď slíbila, pak ale žádná nedorazila," popisují HN.
Také neuvedli moc podrobností
Z veřejně dostupných dokumentů toho o práci pro ministerstvo místního rozvoje a lékařský Institut postgraduálního vzdělávání vyplývá jen o málo víc.
Resort pro místní rozvoj například uvedl, že si práci právníků cení na osm a půl milionu za čtyři roky a chce po nich například posuzování smluv a zastupování úřadu před soudy. Lékařský institut ovšem roli najaté advokátní kanceláře popsal jen obecně. K finančním odměnách se prý ale vyjádřit odmítl.
HN také uvedly že právě po Němcově příchodu se advokátní kanceláři začalo u státních institucí nebývale dařit. Kancelář tak radí už například energetické firmě ČEZ, Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo Ředitelství silnic a dálnic. Němec ale stále opakuje, že právnické zakázky nedostává díky svým kontaktům a že nemá vliv ani na tendry.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb