Například plukovník Milan Richter velel pohraničníkům, kteří poblíž Chebu hlídali hranice socialistického Československa a se zbraní v ruce bránili jeho občanům v útěku na Západ. Měsíčně pobírá důchod 14 tisíc a s tím, že mnozí političtí vězni mají peněz daleko méně, souhlasí.
"Oni přece rozvraceli stát, který svým občanům poskytoval nejzákladnější lidská práva. Já nevidím důvod, proč by měli pobírat nějaké horentní sumy," prohlásil v Hospodářských novinách Richter.
V České republice dlouho panuje paradox, že lidé, kteří hájili totalitní režim, pobírají daleko vyšší penze než političtí vězni.
"Chceme, aby se snížily důchody všem, kteří se na komunistickém systému aktivně podíleli. Veřejnost si mnohdy neumí představit, jak moc se liší jejich důchod od důchodu lidí, kteří kvůli represím měli újmu na zdraví nebo seděli v kriminále," řekla HN Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů.
Rozpor zůstane, stejně už je pozdě
Šance na výraznou změnu však nepřináší ani nová vládní koalice, přestože ji úterní pohřeb Milana Paumera motivoval k uznání prokomunistického odboje. Vláda se obhajuje, že jakýkoliv zásah do výsluh bývalých pohraničníků, politiků nebo důstojníků StB by prý zarazil Ústavní soud.
"Takováto změna by se pohybovala na hranici ústavnosti, protože by to znamenalo retroaktivní úpravu nároků, které vznikly už před dvaceti lety," řekl ve čtvrtek HN premiér Petr Nečas. Podle něj je zkrátka pozdě. "Tato věc se měla řešit nejpozději po prvních svobodných volbách. Že se tak nestalo, považuji za chybu," dodal.
Související:
Novinka ve vládním prohlášení: Protikomunistický odboj
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nip