Vláda přichází s daní z hlavy. Ta před lety smetla železnou lady

10.08.2010 13:38 | Zprávy

Povodňová daň ve výši sto korun na hlavu není dobrý nápad. Vládě je třeba doporučit, aby si to politicky ještě velmi dobře rozmyslela, píše Jan Macháček v komentáři pro Respekt.cz.

Vláda přichází s daní z hlavy. Ta před lety smetla železnou lady

Víkendové povodně inspirovaly vládu k tomu, že chystá zavedení povodňové daně ve výši sto korun na hlavu. „To je čistá ´poll tax´, tedy daň z hlavy, kterou se pokoušela zavést Margaret Thatcherová a koketerie s touto daní znamenala začátek jejího politického konce," připomíná pro Respekt.cz komentátor Jan Macháček, jak daň z hlavy, která je například zakázána Ústavou USA, ovlivnila politickou dráhu bývalé premiérky Velké Británie.

„Proto je třeba vládě doporučit, aby si to politicky ještě velmi dobře rozmyslela. Je to ´více´ než rovná daň či zrušení daňové progrese, kdy každý platí stejné procento z příjmu. Tady má platit každý stejnou částku. Jsou to sice ´dvě piva a balíček cigaret´, ale přijít v zemi, kde se prohrávají volby na poplatcích u lékaře s tímto demonstrativním echt pravičáctvím? Nehledě na to, že u lidí, kteří vydělávají deset tisíc měsíčně, je i ta stovka docela dost," upozorňuje Macháček.

Pomoc postiženým povodní může jít z normální kapitoly rozpočtových rezerv

Komentátor poukazuje na skutečnost, že povodně se staly už regulérním jevem, a tak je třeba posílit normální kapitolu rozpočtových rezerv. „A to snad lze i na základě normálních rozpočtových příjmů," připomíná komentátor vládě, že lze sáhnout i k politicky obratnějším opatřením třeba na příjmové straně rozpočtu. Inteligentní je pohnout daněmi vzhůru tam, kde je to efektivní, tam, kde jsou popsané a známé rezervy, a tam, kde daně budou působit co nejmenší distorze tržního systému.

Podle Macháčka jsou například zjevné rezervy v dani z nemovitostí, která je nejmenší na světě. „A když si člověk přečte, že Češi ročně prosází 130 miliard korun a zdanění je také zanedbatelné, tak z toho zůstává rozum stát. Tedy ne, že by se měly zvyšovat daně jen tak z plezíru, když ale vláda zastavuje spoluúčast při financování evropských projektů, i malé dítě si snad spočítá, co je a není ekonomické počínání," soudí komentátor.

Čtěte také:

Hájek: Topolánek měl pravdu. Kalousek je jednička 

Plže a mlže si plaťte sami, milí občané. John hájil povodňovou daň 

Mach (Svobodní): Vláda povodně jen trapně zneužívá 

Foto: Zbyněk Pecák

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…