Milan Puchar je členem sdružení ODS v Krupce. Coby starosta tohoto města se vyjádřil pro městský časopis, s kým chce spolupracovat po komunálních volbách, které proběhnou na podzim letošního roku. Na otázku „... víte s kým chcete spolupracovat? Uměl byste to i s Dělnickou stranou?", Puchar odpověděl: „... A s kým spolupracovat? To ukáže výsledek voleb, nakonec tam ani nemusím být, ale vím jistě, že krupská ODS chce spolupracovat s tím, kdo bude chtít dělat pro město. Osobně nemám problém ani s představiteli krupské Dělnické strany. Známe se osobně a všechny schůzky, které jsme spolu měli, proběhly velmi korektně a ve slušném duchu."
Tímto starostovým prohlášením se vzápětí pochlubil „Volební a informační server Dělnické strany sociální spravedlnosti pro Litvínov a Ústecký kraj, těmito slovy: „Informační měsíčník pro občany Krupky, který vydává místní Městský úřad, přinesl ve svém posledním vydání rozhovor se starostou města Ing. Milanem Pucharem (ODS). Byl dotazován i na to, zda si dovede představit spolupráci s Dělnickou stranou. Starosta Puchar odpověděl, že krupská ODS bude spolupracovat s každým, kdo bude chtít dělat pro město. To se týká i představitelů Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), s kterými se již několikrát sešel a jednání vždy proběhla korektně a ve slušném duchu...Vítáme vyjádření starosty Krupky a veřejně deklarujeme, že jsme připraveni podpořit každý krok, který povede ke zlepšení neutěšené situace ve městě."
Romea.cz zaslala Milanovi Pucharovi tyto dva dotazy:
1. Víte, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je nástupkyní Dělnické strany, kterou rozpustil Nejvyšší správní soud coby neonacistickou?
2. Spolupracoval byste i s KSČM, kdyby také „chtěla něco udělat pro město"?
Puchar odpověděl doslova toto: „Odpovím Vám jednoduchou otázkou. Domníváte se, že tyto strany, pokud budou mít v zastupitelstvu zástupce, je možné ignorovat, neposlouchat je, když mají dobrý nápad, nedat na ně, apod.?? Nemluvil jsem o sepisování smluv o koalicích, ale o spolupráci pro město. Vždyť totéž se děje přece ve všech zastupitelstvech na všech úrovních. Jde-li o slušné lidi a o jejich zájem o město? Víc k tomu nemusím asi nic dodávat."
Přední představitelé ODS se zdráhali na tuto informaci, kterou jim zaslal server Romea.cz, reagovat. Během týdne se naší redakci nepodařilo sehnat nikoho, kdo by byl ochoten na naše otázky odpovědět. Nakonec na ně přes mluvčího vlády Martina Kupku reagoval premiér Petr Nečas, který stojí v čele ODS. I podle Nečase starosta Krupky Milan Puchar nenabídl DS SS koaliční spolupráci, ale hovořil o spolupráci obecně. Potom dodal pro věc samu zásadní Nečasovo vyjádření: „Je nepřijatelné, aby ODS spolupracovala se stranou, která se veřejně přihlásí k neofašismu či jiné podobné ideologii. To samozřejmě platí i pro komunální úroveň."
Romea.cz oslovila tři odborníky, kteří se dlouhodobě zabývají extremismem, co na případnou spolupráci ODS a DSSS říkají, a všichni před tím varují.
Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost upozorňuje na to, že jde o novou situaci: „Starosta Krupky by tím, že by jako první vůbec začal oficiálně spolupracovat s DSSS, prolomil hranici, čímž by legitimizoval neonacistickou stranu navenek."
Politolog Miroslav Mareš říká, že pokud je to pravda, jedná se o značně problematický krok narušující demokratický konsensus. „DSSS je ve vládních materiálech označována za extremistickou stranu a tyto kroky mohou legitimovat její přijetí u širší veřejnosti." Mareš se přitom odvolává na situaci v Maďarsku, kde podle něj spolupráce mezi FIDEZ a Jobbikem na lokální úrovni byla jednou z příčin výrazného úspěchu ultrapravice v nedávných parlamentních volbách a je možné, že se DSSS bude snažit o totéž. „Za určitých okolností sice vtažení extremistických stran do politické odpovědnosti ve státních orgánech může oslabit jejich potenciál, to ale dle mého názoru není případ soudobé severočeské politiky. Ekonomické programy ODS a DSSS se přitom podstatně liší, a to i v rozpočtové oblasti, která je důležitá pro komunální politiku," dodává Miroslav Mareš.
Soudní znalec na extremismus Michal Mazel míní, že „Dělnická strana byla plná otevřených nacistů. Nacismus byl a je genocidní ideologií. Genocidní ideologie zničily miliony životů. Slušný politik hlásící se k demokratické straně by s genocidními ideologiemi koketovat neměl. Nepochybuji, že si demokratičtí politici poradí s problémy svých měst i bez nacistů a jim podobných."
Dělnická strana sociální spravedlnosti se hlásí k přímému nástupnictví Dělnické strany, kterou letos v únoru rozpustil Nejvyšší správní soud. Ten ve zdůvodnění svého rozhodnutí pojmenoval věci mimo jiné napsal: „Nacionální socialismus Dělnické strany navazuje na hitlerovský nacionální socialismus, respektive na neonacismus." Předseda senátu Vojtěch Šimíček v odůvodnění zmínil i některé body programu DS, které jsou v rozporu se zákonem. Dělnickou stranu lze podle něj označit i za „populistickou, homofobní, šovinistickou, případně vykazující rasistické sklony". Dělnická strana se paušalizujícím způsobem vymezuje vůči romské, židovské, vietnamské a dalším menšinám, stejně jako vůči homosexuálům, přistěhovalcům atd. Vytváří mylný dojem, že většina je díky existenci těchto minorit v ohrožení. Podle Nejvyššího správního soudu napadá Dělnická strana samu podstatu demokratického systému státu.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Romea.cz