Aktuální armádní vize, které však není prvním pokusem o nápravu armádních poměrů, je zásadním zdrojem pro střednědobé a dlouhodobé plánování. Mnohé předešlé koncepce sice selhaly, ale ta nynější se má prý již úspěšně realizovat.
Problémem předchozích plánů bylo podle Šedivého i to, že nebyly dostatečně prodiskutovány "zejména s těmi, kterých se týkají". Proto chce také bývalý ministr a zároveň šéf nového týmu do konzultací zapojit i představitele opozice a odbornou i laickou veřejnost. "Naši činnost bude provázet celá řada konzultací s různými odborníky v dalších oblastech, proces by měl být otevřený i dovnitř resortu," řekl ČTK Šedivý.
Jednotlivé expertní týmy, které by měly být složeny z vojáků i civilistů, budou společně s podklady připravovat i podrobné plány uvedení navrhovaných změn v život. Souhrnný plán by měl pak vyjít jako rozkaz náčelníka generálního štábu.
Vytoužená meta?
Cílem vize je prý nalézt rovnováhu mezi ambicemi armády a jejími úkoly danými ústavou. V armádě, která za dva roky přišla z rozpočtu o 12,5 miliardy korun, musí podle ministra obrany Vondry nastat změna. "S tím musí být konec, dál to nejde. Proto také chci, aby byla k dispozici střednědobá vize," uvedl ministr. A dále dodal, že mnozí lidé jsou už z opakovaných pokusů o reformu armády unaveni, ale že v tomto případě už si vláda nemůže dovolit selhání". Také zdůraznil, že "vláda tyto koncepční kroky bere vážně a má sílu, aby je prosadila".
Hlavním záměrem týmu podle Šedivého není snižovat ambice armády pro úkoly vnitřní i zahraniční, proto bude hledat řadu úspor. "A to se samozřejmě může dotknout celé řady zaměstnanců resortu jak v civilní, tak vojenské sekci," řekl ČTK Šedivý.
Dokument by měla být hotový příští rok na jaře. První změny by měly začít v roce 2012. Kromě Šedivého ve skupině zasedne například exministr obrany Luboš Dobrovský, nový šéf Vondrových poradců a novinář František Šulc, šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva Ivan Dvořák, první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka, filmový režisér Václav Marhoul, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý či generál v záloze a velvyslanec ve Slovinsku Petr Voznica.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas