Zrušením specializovaného odboru státního zastupitelství, který dozíral i na korupci v armádě, se podle nich vrátilo Česko o dvacet let zpátky.
"Šlo o fatální chybu," potvrdil MF Dnes například někdejší vyšetřovatel kriminality v ozbrojených silách Martin Hádek. Žalobci, kteří na vyšetřování kauz dohlížejí dnes, podle něj na profesionální zločince nestačí. Některým věcem navíc vůbec nerozumí, a celé prošetřování tak raději zastaví.
Tak to zastavíme, ano?
"Měli jsme to slušně rozpracované, ale žalobce si i přes náš nesouhlas doslova vynutil, abychom vyšetřování zastavili," vzpomíná Roman Skřepek z protikorupční policie na kauzu stíhaček Gripen.
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká teď navrhuje, aby se žalobci specializovaní na armádu a policii znovu ustanovili. Paradoxně to ale prý byla ona, kdo speciální odbor zrušil.
Potlačují nás. Možna za tři roky by to šlo rozjet
Stejně dopadl i zvláštní odbor vojenské policie. "Sotva jsme začali mít výsledky, dostali jsme přes prsty," postěžoval si bývalý šéf vojenské rozvědky Miroslav Krejčík, kterého odvolala tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová.
Pokud se podobný specializovaný útvar má v budoucnu vytvořit, bude minimálně tři roky trvat, než se v současném stavu věcí zorientuje. "Až dnes - po třech letech - přicházíme s vlastními poznatky," přiznal Skřepek.
Čtěte:
Drahé armádní nákupy. Kdo byl zodpovědný?
Foto: mocz.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par