Přispěje to k politické kultuře, tvrdí Nečas
Zákonodárci dnes nemohou být trestně stíháni, pouze pokud je k tomu zákonodárný sbor vydá. Tuto situaci by ale novela chtěla změnit. Po dobu mandátu by také neplynula promlčecí lhůta. Podle premiéra Petra Nečase by přijetí novely přispělo k politické kultuře.
"Veřejnost po omezení imunity volá," uvedl Nečas.
Je to paskvil
Za právní paskvil ale předlohu označil Antonín Seďa z ČSSD, protože je podle něho v rozporu s řadou zákonů. Návrhy jejich novel autoři nepodali, prohlásil poslanec, který v rozpravě vystoupil jako jediný.
Ústavní novela úplně ruší přestupkovou imunitu, ta se podle Nečase vztahuje asi na 80 000 lidí, například na soudce, státní zástupce, příslušníky bezpečnostních sborů a vojáky, vojáky. Zákonodárci si nyní mohou vybrat, zda se jejich přestupek projedná v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru.
Na žádost policie bylo zbaveno imunity 19 poslanců nebo senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech. Naposledy Sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa (zvolen za ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.
Související:
Sněmovna projedná zrušení poplatků i omezení imunity poslanců
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nip