Proč ODS a TOP 09 ztrácejí preference? Ptá se Hvížďala

28.09.2010 21:36 | Zprávy

Novinář a komentátor Karel Hvížďala se ve svém blogu zamýšlí nad tím, jak je možné, že dvě hlavní strany vládní koalice ODS a TOP 09 začínají tak brzy po volbách ztrácet přízeň voličů.

Proč ODS a TOP 09 ztrácejí preference? Ptá se Hvížďala

Výsledky posledních průzkumů se shodují v jedné věci. Ať je prováděla kterákoliv agentura, tak vyšlo, že účast ve volbách, kdyby probíhaly v září, by byla obdobná jako v parlamentních květnových volbách. To znamená kolem šedesáti procent a zvítězila by sociální demokracie, následovala by ODS a na třetím místě by byla TOP 09.

Archiv průzkumů: SANEP, STEM, CVVM, SC&C 

Hvížďala upozorňuje, že rozestupy mezi ČSSD a ODS se liší od 2 do 5 procentních bodů, zatímco ve volbách to bylo o necelá dvě procenta. A rozdíl oproti minulým měsícům je ještě markantnější, protože buď se preference ČSSD a ODS k sobě po volbách blížily, nebo dokonce v jednom případě ODS sociálně demokratickou stranu předběhla.

Proč ODS a TOP 09 ztrácejí?

Hvížďala se tedy pozastavuje nad tím, proč ODS, ač má v čele velmi uměřeného a solidního Petra Nečase, po období krátkodobé naděje začíná ztrácet, podobně jako strana TOP 09 s pány Schwarzenbergem a Kalouskem, která ve volbách dostala 16,7 procent.

"Podíváme-li se nejhrubším rastrem na předvolební kampaně vládní koalice, zbudou nám v síti dvě hesla: Úspory a boj s korupcí - a věrohodnost plnění jednoho hesla podmiňuje druhé," píše novinář.

Chybí promyšlený koncept 

Jenže šetření chybí promyšlený koncept, jsou dle odborníků příliš plošná a boji s korupcí zase chybí komplexní strategický program, ten nebyl vypracován a ani se na něm nepracuje, jde jen o jednotlivé kauzy a i ty vládní koalice, vedení měst či policie a státní zastupitelství neřeší důsledně, jmenuje důvody Hvížďala. 

Vondra chce bojovat s korupcí, ale sám je podezřelý  

Jako příklad uvádí Alexandra Vondru z ODS, který sliboval, že si důkladně posvítí na podezřelé armádní zakázky, ale záhy padl sám v podezření, že loboval za uzavření zakázek na předražené obrněné transportéry. Podobně shledává třeba projekt Opencard, kdy několik auditů prokázalo, že 800 milionů korun, které město za tento projekt zaplatilo, je nehorázná suma a při následném vyšetřování byl na několik lidí vyvíjen nepříjemný nátlak.

Lidé prostě politiky nezajímají 


"Pro občany jsou jen tyto kauzy z posledních dní jasným signálem, že se moc nezměnilo, že politici žijí v uzavřeném světě a vůbec nevnímají, jak je občané vidí nebo dokonce, že politiky to, co si o nich lidé myslí, už vůbec nezajímá," píše Hvížďala.

Více k tématu:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …