Výzvy k preferenčnímu hlasování se sice objevují i v komunálních volbách, ale málokdo si podle politologa Petra Jüptnera uvědomuje, že volební systém pro komunální volby je zcela odlišný. I když zaškrtneme jednotlivé kandidáty, nemusíme jim tím nijak prospět a z tohoto hlasu mohou paradoxně těžit spíše lídři jejich listin," píše v analýze pro Mf Dnes Petr Jüptner.
V komunálních volbách je podle něj lepší dát spíše hlas pro stranu než pro jednotlivého kandidáta. K posunu musí totiž kandidát kromě vyššího počtu preferenčních hlasů získat zároveň více než 110 procent průměru preferenčních hlasů v rámci kandidátní listiny.
Jančíka lidé nechtěli a mandát stejně získal
Hlavně ve velkých krajských městech je posunování na kandidátkách obtížnější. "Například bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. Ačkoli byla jeho „popularita" z nízkého počtu preferenčních hlasů do očí bijící (stovky voličů si daly práci s vyznačením 42 křížků pro ostatní kandidáty jeho strany, aby nemuseli velkým křížkem pro ODS podpořit Jančíka), mandát stejně získal," uvedl Jüptner.
Celostátně zvítězí ODS
Jüptner také odhaduje výsledky voleb. „Zvítězí ODS, zástupci ČSSD si budou pochvalovat posílení na komunální úrovni, z volebního štábu KSČM uslyšíme o přesunu levicových voličů ke komunistům, upadající KDU-ČSL se bude snažit upozornit na své opětovné posílení a TOP 09 zaměří pozornost tázající se novinářů na volební úspěch v Praze," domnívá se.
Více:
- Průzkum: Komunální volby okopírují sněmovní. Odborník pochybuje
- Brno: Podle průzkumu komunální volby vyhraje ČSSD
- V komunálních volbách kroužkování smršť nezpůsobí
- Strany by rády omezily kroužkování. Je to však sebevražda
- Hitem se stalo kroužkování: Marek Benda ano, Petr Benda ne
Foto:Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab