V úvodu Josef Klíma především reaguje na hradního vicekancléře Petra Hájka. Ten prohlásil, že přímé přenosy soudu se žháři z Vítkova mu připomínají mediální lynč politických procesů z padesátých let. Soudce pak ani nemusel rozhodovat na základě důkazů, nýbrž mediálního tlaku.
Komentář Hájka přinesly jako první ParlamentníListy.cz:
"V tomhle Hájek rozhodně pravdu nemá, když přirovnává proces k padesátým létům. Tenhle soud přece není žádné zinscenované divadélko s předem dohodnutým verdiktem. Naopak, každý, kdo by chtěl ostře sledovaná stání podezírat z manipulace a předpojatosti, tu má možnost veřejné kontroly. Pokud vedl ty, kdo přímé vstupy zařadili do vysílání, tento motiv, chápu to," hájí medializaci procesu Klíma.
Vědomí kamery
Klíma samozřejmě připouští i námitky, že právě účast televizních kamer nepochybně působí na chování účastníků procesu.
"Mě samotnému trvalo několik let než jsem se tzv. "vědomí kamery" zcela zbavil, a vím jak může jedny deprimovat, že nejsou schopni slova, a jiné naopak tak nabudit, že se z kuňky tak typické pro české soudní síně, změní v útočného verbálního bijce jak z amerických filmů."
I přes toto nepochybné nebezpečí Klíma nakonec dochází k jednoznačnému závěru: "Já jsem na rozdíl od něj (od Hájka) pro to, aby se vysílání procesů stalo normální součástí televizního programu. U rasově motivovaného žhářského útoku navíc nehrozí shovívavost jako u tuneláží za miliardy či u procesů s konkurzními mafiemi - a vražda stařenky pro pár korun nebo oloupení slepce nejsou o to méně odporné. Budeme se u toho sice rozčilovat stejně jako u nočních přenosů z parlamentu, ale bude to alespoň zábavné a k něčemu," uzavírá Klíma.
Související:
Zmocněnec Natálky: Hájek se mýlí. Proces není manipulovaný
Žalobkyně navrhne pro útočníky na Vítkově přísné tresty. Chtěli prý vraždit
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro