I přes zprávu organizace Transparency International, podle které v Česku dlouhodobě ubývá drobné administrativní korupce. Většina úředních úkonů je totiž předem stanovena, proto žadatel ani úředník již nemají možnost úkon ovlivnit. „Takže razítko dostanete v dané lhůtě i bez toho, že byste museli úředníka uplácet," uvedl pro MF DNES šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.
Pětina Čechů se v posledních letech setkala s úplatky
Podle průzkumu MF DNES se s korupcí Češi stále setkávají. Za posledních pět let uvedla zkušenost s úplatky asi pětina dotazovaných. Více než šedesát procent ji ale odmítá.
Průzkum MF DNES: Lidé s Johnem souhlasí
Za protikorupční boj podle toho, jak jej navrhoval ministr vnitra Radek John (VV) by se postavila více než polovina dotazovaných (53 procenta). Názor, že Johnova opatření nikam nepovedou, sdílí 42 procent respondentů. Necelých pět procent by zanechalo stávající procenta.
Z průzkumu vyplývá, že postoje Čechů k ohlašování zkušeností s úplatkářstvím policii nejsou jednotné. Odpověď spíše ano uvedlo 22,5 procenta lidí. Povinnost hlásit korupci policii vnímá ale jen 21,5 procenta respondentů. Vlažně se k ohlašování podobných zkušeností staví více než čtvrtina Čechů, ukazuje průzkum MF DNES. Deset procent by podle své odpovědi nehlásilo korupci vůbec.
Češi by odposlechy v protikorupčních kauzách policii schválili
S pravomocí policie využívat v protikorupčních kauzách odposlechy souhlasí dvě třetiny účastníků průzkumu. Jasný nesouhlas vyjádřilo pouhých devět procent, spíše nesouhlasí patnáct procent respondentů.
Dále:
Johnův plán: Odposlechy proti korupci, korupčníci v panice
SANEP: V Praze a v Brně vadí korupce, v Ostravě špatné ovzduší
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kls