Kdo včas prodal, vydělal
Kdo včas prodal, toho už další vývoj kolem fotovoltaiky nemusí zajímat. Na rozdíl od podnikatelů, kteří elektrárny vlastní. Ti budou platit novou daň, musí se vyrovnat s delší návratností projektů a hrozí jim potíže ze strany úvěrujících bank.
Ministerstvo zasáhnout nemůže
Neprůhlednost solárního byznysu je podle domácích ekonomů obrovský problém. Jan Pravda, zakladatel investičního fondu Sanning Capital, a řada lidí z oboru tvrdí, že stát jej neměl nikdy připustit. „Vůbec nechápu, proč Energetický úřad vydával tolik licencí firmám, o kterých se neví, kdo za nimi stojí. Kdyby úřad toto nepřipustil, nemusel by stát dnes řešit problém, kde vzít peníze na chybějící dotaci," říká v HN Pravda. Ministr průmyslu Martin Kocourek, ale tvrdí, že stát nemá šanci neprůhledné firmy vyřadit z trhu. „Do toho se nedá zasahovat, pokud žadatelů splní všechny zákonné podmínky, ERÚ jim licenci musí dát," prohlásil.
ČEZ: O dalších nákupech neuvažujeme
Původní vlastníci solárních parků prodaných společnosti ČEZ si mohou mnout ruce. Na ČEZ ale dopadnou nové solární daně, protože koncem ledna se stane nejsilnějším a největším solárním hráčem. „ČEZ je jen největším transparentním hráčem, o ostatních velkých skupinách novináři nic nezjistili, nebo zjistit nechtějí," prohlásil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle generálního ředitele Martina Romana ČEZ investuje do solárních zdrojů také proto, aby zisky neodtékaly do ciziny. Tiskový mluvčí společnosti Kříž vylučuje, že by ČEZ uvažoval o dalších nákupech solárních elektráren: „ Ohrazujeme se proti tomu, že bychom něco takového chtěli nebo o tom uvažovali," říká.
Dnes:
Poslanci rozhodnou o podpoře fotovoltaiky a cizineckém zákonu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro